Kadirli Orman İşletme Müdürlüğü ormanlarında yaşayan Coleoptera türleri
Coleoptera species of the Kadirli Forest District
- Tez No: 216883
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET HAKYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalısmada Kadirli Orman sletme Müdürlügü ormanlarında yasayan Coleoptera (Örtük Kanatlılar) türleri incelenmistir. Yaptıgımız çalısmalarda 15 familyadan 21 faydalı, 33 zararlı olmak üzere 54 tür tespit edilmistir. Çalısmamız üç ana bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde arastırma alanı tanıtılmıs ve arastırmanın nasıl yapıldıgı anlatılmaya çalısılmıstır. Yakalanan Coleoptera türlerinin anlatıldıgı ikinci bölümde, türlerin tanımı, biyolojileri, zararları, yayılısı ve konukçu bitkileri hakkında bilgi verilmis, bunlar ayrıca fotograflarla desteklenmistir. Tartısma ve sonuç kısmında da arastırma sonuçları irdelenmis ve neler yapılabilecegi ile ilgili öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, Coleoptera (Beetles) species living in the Kadirli Forest District are examined. At the end of the study, totally 54 species belonging to 15 family were determined. 21 of these species are useful and the other 33 of them are harmful. The study is divided into 3 sections. In the first section, area and realisation manner of the study is explained. In the second section, Coleopteran species, which are hold, are described. In this section, information about descriptions of the insect species, their biology, harms, spread area and host plants is given and supported by photographs. In discussion and conclusion part, results of the study are examined and some proposals about what can be done are presented.