Bolu-Aladağ'daki sarıçam (Pinus sylvestris L.) meşcerelerinde doğal gençleşme örnekleri üzerine araştırmalar
Research on the natural generation samples of scots pine (Pinus sylvestris L.) stands in Bolu-Aladag
- Tez No: 216882
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPER H. ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, Bolu-Aladağ Orman işletme Müdürlüğü Alabarda Orman işletme şefliği saf Sarıçam meşcerelerindeki gençleşme örnekleri araştırılmıştır. Çalışmada siper altında doğal yolla gelmiş doğal gençleşme örneklerindeki bireylerin vitalite durumu, büyüme özellikleri, meşcere kuruluşu özellikleri ve ışık ile büyüme arasındaki ilişki araştırılarak siper altındaki gençlik konilerindeki bireylerin sipere dayanma yetenekleri ile büyüme enerjileri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda Sarıçam'ın doğal gençleşme örneklerinde aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: · Meşcerede doğal gençleşme örnekleri daha çok meşcere kapalılık derecesinin düşük olduğu ?gevşek kapalılık? ve ?ışıklı kapalılığa? sahip kısımlarda bulunmakta olup, buralarda tipik gençlik konileri oluşmaktadır. · Sarıçamın doğal gençleşme örneklerindeki büyüme duraklaması daha çok ışık yetersizliğinden kaynaklandığı, bu da kendini tipik olarak yavaşlayan boy büyümesi ile göstermektedir. · Uzun yıllar boyunca meşcere siperinde kalan bireyler, meşcere kapalılığına rağmen vitalitelerini sürdürmektedirler. · Meşcere kapalılık derecesinin ve buna bağlı olarak kök rekabetinin azalmasıyla, gençlik konilerindeki bireylerin belirgin olarak boy büyümesini artırdığı ve çap artımını artarak sürdürebildiği belirlenmiştir. · Araştırmanın ana sonucu olarak; gençlikte Sarıçam için uzun sayılabilecek bir süre (10-18 yıl) siper altında kalan bireylerin büyüme enerjilerini kaybetmedikleri, kapalılığın azaltılması durumunda tekrar büyümesini normal olarak (vital bir şekilde) sürdürebildiği ortaya konmuştur. Doğal gençleşme örneklerindeki büyüme farklılıklarının ve vitalitelerin ayrıntılı olarak incelendiği bu çalışmada, gençlik konilerindeki bireylerden yararlanma olanakları, ?doğaya yakın silvikültür? uygulamaları, doğal ormanlardaki birçok özelliği mümkün olduğunca işletme ormanında kullanma olanakları ve doğal yolla gelmiş olan gençleşme örneklerinden elde edilen sonuçların yüksek dağlık alanlardaki gençleştirme çalışmalarında kullanma olanakları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study natural generation samples were studied in the Alabarda district of Bolu- Aladag State Forest. The study focuses on vitality status, growth properties of the generations which naturally occured under forest canopy cover. The study examines the relations among characteristics of stand structure, light and growth alongside survival ability and growth energy of the indivudial generations under forest canopy. As a result of this study following results were obtained from natural generation samples of Scots pine: · Natural generation samples in the stands occur mainly in the ?loose forest canopy? and ?lightly covered forest canopy? parts, where canopy cover grades are lower and in these areas natural generation groups typically occur in the shape of cone. · Growth cessation in the natural generation samples is mostly due to insufficient light condition under Scots pine forest and it shows itself in the decrease of vertical growth. · Generation individuals which remained under forest cover for many years continue their vitality in spite of canopy cover. · It can be determined that with the decrease of canopy cover and in relation to this decreasing root competition, individuals which show a slow growth in the conically generation groups, can clearly increase their height and diameter increment. · As a main result of this study; it is demonstrated that individual generations, which have stayed under forest canopy for many years (10-18 years), have not lost their growth energy and with the decrease of canopy cover they are able to continue their development normally in a vital way again. Benefitting possibilities from individuals in the conical generation samples, ?close-tonature silviculture? applications, possibilities to use most of the features, that are existing in natural forests, in the managed forests as much as possible and possibilities of using knowledges, found from naturally occured generations, in the regeneration works in high mountain forest areas were discussed in this study in which development differences and vitalities of the individuals in the natural generation samples were researched in detail.