Kastamonu yöresinde orman - kar ilişkilerinin hidrolojik işlevler ve çığ kontrolü yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of forest and snow relations in terms of hydrolojik functions and avalance control around Kastamonu
  1. Tez No: 216891
  2. Yazar: HALİL GERÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. KAMİL ŞENGÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havza Amenajmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
21. yy. hemen baslarında kırkın üzerindeki ülkede insanların hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan sudan mahrum olacakları, 2 milyar civarındaki insanın ise su ihtiyacını zor karsılayacakları beklenmektedir. Ortadogu'daki akarsuların hemen hepsinin yalnızca bir iki devlet tarafından paylasılmakta oldugu göz önünde tutuldugunda, su üzerindeki tasarruf hakları iddialarının oldukça tehlikeli bir duruma yol açabilecegi ve önümüzdeki yıllar itibari ile bu bölgedeki devletler arasında savas sebebi dahi sayılabilecegi ortadadır. Birlesmis Milletler ve Devlet Su sleri'nin yaptıgı projeksiyona göre 2030 yılı için nüfusumuzun 100 milyon olacagını ve kisi basına düsen kullanılabilir su miktarının 1 000 m3/yıl ün altına inilecegi tahmin edilmektedir. Suyun ana kaynagı ise orman ve mera hidrolojisinin ugras alanına giren, orman ve mera gibi dogal vejetasyonlarla kaplı yukarı havzalar olusturmaktadır. Bu nedenlerledir ki günümüzde su sorununa iliskin yapılan çalısmalarda orman örtüsü-su iliskileri üzerinde önemle durulmaktadır. Dünyada birçok bölgede çesitli kullanma yerleri için gerekli suyun büyük bir kısmını kıs mevsiminde yüksek daglık ve ormanlık havzalarda tutulan kar erimelerinden saglamaktadır. Bu amaçla yukarı havzaların önemli bir kısmının ormanla kaplı oldugu, önceki yıllarda yogun kar yagısının bulundugu, zaman zaman çıg olaylarının da meydana geldigi Kastamonu yöresi arastırma alanı olarak seçilmistir.Kastamonu yöresinde degisik yükselti basamaklarında orman içi ve açık alanlarda deneme alanları alınmıstır. Kastamonu, Daday, Azdavay, Küre, Bozkurt ilçeleri ve Ilgaz dagını kapsayan alanlarda kar hidrolojisine ait bazı özelliklerin incelenmesi ve orman-kar iliskileri; agaç türü itibariyle ormanlık alan ve açık alanda kar ölçmeleriyle, karın su esdegeri, kar hidrolojisi ve çıg arasındaki iliskilerin belirlenmesi planlanmıstır. Deneme alanlarındaki arazi çalısmaları 1995?1999 yılları arasında her yıl 4 kıs dönemi boyunca yapılan ölçmelere ait veriler degerlendirilmistir. Bakıların ve yükselti basamaklarının kar yagısı dispozisyonunda yer alan elamanlardan orman altı ve açık alan kar yagısının degisimi, kar kütlesine ait bazı özelliklerden kar birikmesi ve erimesi, kar özgül agırlıgı, su esdegeri, kar profili ve profilde meydana gelen baskalasımlar incelenmistir. Elde edilen veriler DM verileri ve EE ve DS tarafından yürütülen akım ölçme istasyonlardaki verilerle orman-kar iliskisi açısından kavza kar erime hesapları amprik formüllere göre hidrolojik olarak incelenmis ve ayrıca çıg kontrolü yönünden degerlendirilmeye çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
At the beginning of 21 st century, it is expected that people over forty countries will face difficulties for meeting water demand to sustain their livelihood and around two billion people will meet hardly their water needs. When water resources in Middle East being shared by only a few countries are considered, this situation may cause problems and can be a reason for war between countries. According to projections made by United Nations and Directorate Water Hydraulic Works, it is predicted that human population in Turkey will be around 100 million and water constumption per person will be less than 1000 m3/ year. On the other hand, fresh waters comes mostly from natural vegetation like forest and rangelans covered watersheds. Therefore, studies related with water problems mainly focuses on water - forest vegetation relations. In many places around the world, huge amount of water needed for using in several areas is gained from snow melt which comes from snow falling on high mountanious areas during the winter months. For this purpose, study site was selected around Kastamonu where most of the uplans are covered with forest vegetation, heavy snow falls exist, and avalance events occur time to time. Study plots were selected from different altidues both within forestland and from forest openings or gaps in Kastamonu city; Daday, Azdavay, Küre, and Bozkurt counties and Ilgaz Mountain. In these sites, some parameters of snow hydrology and snow-forest relations were investigated and snow depth, snow water equavelent, snow hydrology-avalance relations were studied. Study was carried out in a period from 1995 to 1999 years in winter months. In each study site, snow depth, snow accumulation and melting, snow particle density, water equivalent, snow profile and metamorphose in these profiles were examined. Data were evaluated according to data collected by Directorate of State Meteorological Office, EIEI and Directorate of State Hydraulic Works in streamflow measurement stations, and snow-melting process was estimated with using empiric formulas with respect to forest-snow relations and avalanche control.