Kastamonu yöresi orman fidanlıklarında bulunan fungal patojenlerin belirlenmesi
Determination of fungal pathogenes in forest nursery of Kastamonu region
- Tez No: 545292
- Danışmanlar: Prof. Dr. SABRİ ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Kastamonu yöresinde yer alan orman fidanlıklarında geniş ve iğne yapraklı fidan türlerinde hastalığa neden olan fungal patojenlerin varlığı belirlenmiş, teşhisleri morfolojik ve moleküler yöntemler yardımıyla gerçekleştirilmiş, izole edilen türler elde edildikleri konukçular üzerinde hastalık oluşturma yetenekleri açısından test edilmiştir. Çalışmalar Kastamonu Gölköy, Daday ve Taşköprü olmak üzere toplamda 3 orman fidanlığından örneklenen, belirli simptomların görüldüğü 308 fidan üzerinde yapılmıştır. Simptomatik fidanların doku ya da topraklarından yapılan izolasyonlar ve takip eden teşhis çalışmaları sonucunda, fidanlarda çeşitli simptomlara yol açan dört fungus türü belirlenmiştir: Fusarium oxysporum, F. solani, F. moniliforme ve Cylindrocarpon destructans. Ayrıca aynı yöntemlerle saprofit olan Aspergillus niger ve biyolojik kontrol fungusu olarak da bilinen Clonostachys rosea da tanımlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Fusarium spp.'un fidanlıklardaki en yaygın fungus cinsi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, Daday fidanlığındaki Abies nordmanniana fidanları üzerinde C. destructans'ın varlığı ilk defa bu çalışmada tespit edilmiştir. Fusarium oxysporum, F. solani, F. moniliforme ve Cylindrocarpon destructans'a ait izolatların patojenisiteleri, Pinus nigra, Cedrus libani, P. sylvestris, Abies nordmanniana ve Pinus pinea fidanları üzerinde test edilmiştir. Sonuçlar, tüm izolatların patojenik olduğunu ve test edilen konukçu bitkilerde geliştiklerini göstermiştir. Patojenisite testleri sonucunda, Cylindrocarpon destructans'ın fidanlar üzerinde hastalık oluşturma yeteneği en fazla olan fungus olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of fungal pathogens of decidious and coniferous seedlings in forest nurseries in Kastamonu region, were determined. The identification of these fungi was carried out with the help of morphological and molecular methods. Isolated fungal species were tested for their ability to cause disease on the hosts. The studies have been carried out on 308 seedlings exhibiting various symptomopssampled from 3 forest nurseries, including Kastamonu Gölköy, Daday and Taşköprü. The resulting fungal isolates were identified in detail using morphological and molecular techniques. As a result of the diagnostic studies, four fungi were identified as causiteve agents of the observed symptoms; Fusarium oxysporum, F. solani, F. moniliforme and Cylindrocarpon destructans. Saprophytytic fungi such as Aspergillus niger and Clonostachys rosea which is known as a biological control fungus were also isolated and identified in this study from symptomatic seedlings.. Fusarium was found to be the most common fungal genus in the studied nurseries. Additionally, the presence of C. destructans on the Abies nordmanniana seedlings in the Daday nursery was first determined in this study. Pathogenicity tests for F. oxysporum, F. solani, F. moniliforme and Cylindrocarpon destructans were performed on Pinus nigra, Cedrus libani, Pinus sylvestris, Abies nordmanniana and Pinus pinea seedlings. . The results showed that all isolates were pathogenic and developed in the host plants tested. As a result of the pathogenicity tests, Cylindrocarpon destructans was found to be the fungus most likely to cause disease on the seedlings. This fungus is followed by Fusarium oxysporum as the ability to cause disease in seedlings.