Kestane balı üreticilerinin sosyo-ekonomik yapısının analizi: Doğanyurt, Kastamonu örneği
Socio-economic analysis of chestnut honey producers: Case of Doğanyurt, Kastamonu
- Tez No: 520237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYYİBE ALTUNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kestane (Castanea sativa mill.) ağacı Akdeniz kuşağının, tahılın herhangi bir türünün yetişmediği, dağlık alanlarında binlerce yıldır en önemli besin kaynaklarından biri olmuştur. Kayın ve meşe ile aynı aileye ait ve orijini Türkiye olan kestane Avrupa'da oldukça geniş bir yayılışa sahiptir. Kestane balı, yoğun aromatik tadı ve polen açısından oldukça zengin olmasının yanında içerdiği mineral tuzlar ve tanen açısından da tercih edilmektedir. Ülkemiz bulunduğu coğrafyadan, ikliminden, flora ve bitki örtüsü çeşitliliğinden dolayı arıcılığa çok uygun bir bölgedir. Arıcılık aynı zamanda biyolojik çeşitliliğin korunması, gelecek nesillere güvenle aktarılması, tüm dünyada gıda güvenliğinin sağlanması ve çeşitliliğinin arttırılması açılarından da önemlidir. Arıcılık, Anadolu'nun her yöresinde yapılan, kültürümüzde yer edinmiş, geleneksel ve sosyo-ekonomik bir faaliyettir. Ülkemizde 7,7 milyon arı kolonisine sahip 83.000'den fazla aile bulunmaktadır. Arıcılığın ekonomiye olan katkısının polinasyon yolu ile arıcılık ürünlerinden elde edilen gelirin en az 10-12 katı olduğu düşünülürse, arıcılığın Türkiye ekonomisine yılda 25-30 milyar TL gibi önemli bir katkısı olduğu söylenebilmektedir. Bu çalışmada, Kastamonu'nun Doğanyurt ilçesinde ORKÖY Şube Müdürlüğü'nün orman köylülerinin desteklenmesi, ormanların korunması, geliştirilmesi ve genişletilmesi kapsamında orman köylülerinin sosyal ve ekonomik yönden kalkınmalarına destek vermek üzere kovan dağıtımı yapılmıştır. Bu kapsamda“fenni arıcılık”desteklemesinden yararlanan 80 bireyle yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. 3267 hektar saf ve karışık kestane meşcere alanına sahip olan Kastamonu Doğanyurt bölgesindeki kestane balı üreticilerinin sosyo-ekonomik yapısının analizi yapılarak, kestane balı ve arıcılık faaliyetlerinin yöre halkına katkıları ve gelir seviyesine etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chestnut tree(Castanea sativa mill.) for thousands of years was a primary source of nutrition in the mountainous areas of the Mediterranean where grains did not grow well. Chestnut is very common in Europe, belongs to the same family as beeches and oaks and it was introduced from Turkey to the Europe. Chestnut honey is preferred because of its strong aromatic taste together with rich in pollen content, mineral salts and tannin. Turkey is one of the best area to do bee-keeping because of the geography, climate, and the diversity of flora and fauna. Other than this bee-keeping is very important to protect biodiversity and pass that to next generations, also to providing and enhancing the diversity of food security. Bee-keeping is traditional and socio-economic activity which is performed in whole Anatolia and has a place in our culture. There are more than 83.000 families which has 7.7 million colony in Turkey. We can say that bee-keeping contributes to Turkish economy around 25-30 billion TL by not only with bee products but also pollination. In this study, ORKOY branch office distributed beehives in order to support and develop forest villagers in economic and socio-economic ways; by protecting, improving and enlarging forests. We have conducted face to face surveys with 80 participants which benefited from bee-keeping support. Analyzing the socio-economic effects and welfare improvement of local people by bee-keeping and producing of bee poducts are done in the chestnut areas (3267 ha) of Doğanyurt, Kastamonu.