Kastamonu-Daday yöresinde farklı meşcere tiplerinde yağışın dizpozisyonu ve özellikleri
The disposition and characteristics of precipitation at diffirient stand structures in Kastamonu-Daday region
- Tez No: 406007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'nin önemli problemlerinden birisi olan su sorununu çözümlerken yapılacak olan ağaçlandırma çalışmalarının havzaların su miktarı üzerindeki etkisinin ne olacağına cevap bulunabilmesi amacıyla bu çalışmada Kastamonu-Daday yöresinde benzer koşullar altındaki farklı ağaç türlerinin yağışın dispozisyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Aralık 2102-Ekim 2014 yılları arasında yapılan ölçümlerden elde edilen sonuçlara göre birinci yıla ait orman altı yağış değerleri Taşçılar Havzasında Karaçam, Kayın ve Göknar meşcerelerinde sırası ile 382,04 mm, 420,60 mm ve 417,85 mm; gövdeden akış değerleri 6,52 mm, 31,25 mm ve 11,55 mm; intersepsiyon değeri ise %28,91 - %17,30 ve %21,44 olarak ölçülmüştür. İkinci yıla ait orman altı yağış değeri aynı sıralama ile 364,84 mm, 407,50 mm ve 395,10 mm; gövdeden akış değeri 4,06 mm, 18,17 mm ve 7,84 mm; intersepsiyon değeri ise %27,26 - %16,06 ve %20,54 olarak ölçülmüştür. Bezirgan Havzasında Karaçam, Sarıçam ve Karaçam-Sarıçam Karışık Meşcerelerinde birinci yılda yapılan ölçüm sonuçlarına göre sıra ile orman altı yağış değeri 394,31 mm, 404,26 mm ve 429,35 mm; gövdeden akış değeri 16,55 mm, 40,37 mm ve 19,43 mm; intersepsiyon değeri ise %27,14 - %21,15 ve %20,41 olarak tespit edilmiştir. İkinci yıla ait orman altı yağış değeri aynı sıralama ile 361,31 mm, 396,21 mm ve 411,32 mm; gövdeden akış değeri 11,30 mm, 23,25 mm ve 14,26 mm; intersepsiyon değeri ise %28,26 - %19,24 ve %18,06 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the major problems in resolving the water problem in Turkey, water yield of watersheds and reforestation which will be held in order to find answers to what will be the impact on quality, Kastamonu-Daday impact on the precipitation of different tree species in the region of disposition equal conditions is examined by this study. According to the results obtained from measurements between October 2014 to December 2012, at Tascılar basin, first year measurements for the black pine, beech and fir stands, average value of througfall 382,04 mm, 420,60 mm and 417,85 mm; average value of stemflow 6,52mm, 31,25 mm and 11,55mm; average value of interception %28,91 - %17,30 and %21,44. Second year measurement for the same order, average value of througfall 364,84 mm, 407,50 mm and 395,10 mm; average value of stemflow 4,06 mm, 18,17 mm and 7,84 mm; average value of interception %27,26 - %16,06 and %20,54. At Bezirgan basin, first year measurements for the black pine, scots pine and mixed stand of black pine and scots pine, average value of througfall 394,31 mm, 404,26 mm and 429,35 mm; average value of stemflow 16,55 mm, 40,37 mm and 19,43 mm; average value of interception %27,14 - %21,15 and %20,41. Second year measurement for the same order, average value of througfall 361,31 mm, 396,21 mm and 411,32 mm; average value of stemflow 11,30 mm, 23,25 mm and 14,26 mm; average value of interception %28,26 - %19,24 and %18,06.