Kuru incirlerin bazı fiziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physico-mechanical properties of dried figs
- Tez No: 216905
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tarımsal materyallerin ve ürünlerin fizikomekanik özellikleri onların işlenmesi, taşınması, depolanması için gerekli olduğu gibi temizlenmesi, ayrılması ve kurutulması gibi hasat sonrası işlemler ile hasat ve ekimde kullanılacak ekipmanların dizaynında da gerekli olmaktadır. Kuru incirlerin fizikomekanik özelliklerinin belirlenmesinin amaçlandığı bu araştırmada; sarı lop ve sarı zeybek incir çeşitlerine ait doğal haldeki incirlerin uzunluk, genişlik, yuvarlanma katsayısı, sürtünme katsayısı, doğal yığılma açısı, boşluklu hacim ağırlığı, gerçek hacim ağırlığı, porozite, delinme kuvveti, kesilme kuvveti, nem gibi fizikomekanik özelliklere ve bu çeşitlere ait kutuplardan basılı ve ekvatordan basılı olarak işlenmiş hale getirilen incirlerde de uzunluk, genişlik, yuvarlanma katsayısı ve sürtünme katsayısı gibi fizikomekanik özelliklere ilişkin ölçümler gerçekleştirilmiştir. Sarı lop ve sarı zeybek incir çeşitleri için, dört farklı kalite sınıfında fizikomekanik özelliklerinin aralarındaki farklılıkların istatistiksel olarak önemli olup olmadığı yapılan varyans analizi sonucunda belirlenmiş ve varyans analiz sonucunda elde edilen farklılığın hangi kalite sınıflarından kaynaklandığının belirlenmesi duncan testi yapılarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The physicomechanical properties of agricultural metarials and products are neccessary for processing, transporting and storing as well as their postharvest process and the design of equipment for harvesting and plantation. In the aim of this study whose aim is to determine the physicomechanical properties of dried figs; the physicomechanical properties of sarı lop and sarı zeybek varities were the determined the length, widght, static coefficient of friction, dinamic coefficient of friction, angle of repose, bulk density, true density, porosity, puncturing force, cutting force, moisture content were measured according to naturel figs condition and the length, widght, static coefficient of friction, dinamic coefficient of according to polar and equatarial processed figs compressed. The significance of differences between physicomechanical properties was determined as a result of variance analysis for four distinct quality classes. Duncan test determined which quality classes caused the defferences. As a result of the study; physicomechanical properties namely, naturel length, equatarial compressed length, naturel widght, equatarial compressed widght, naturel static coefficient of friction on the surface of rubber, plywood, stainless steel, equatarial compressed static coefficient of friction on the surface of rubber, equatarial compressed static coefficient of friction on the surface of stainless steel, bulk density, true density, porosity,moisture content, value of gravity of sarı lop; naturel length, polar compressed length, equatarial compressed length, polar compressed widght, equatarial compressed widght, naturel static coefficient of friction on the surface of rubber, polar compressed static coefficient of friction on the surface of plywood, naturel dinamic coefficient of friction on the surface of rubber, naturel dinamic coefficient of friction on the surface of plywood and stainless steel, equatarial compressed dinamic coefficient of friction on the surface of rubber, plywood, stainless steel, bulk density, true density, porosity, puncturing force, cutting force, moisture content, value of gravity of sarı zeybek were determined as significantion the of p< 0,001.