Ankara Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde çalışanlarda beslenme alışkanlıkları demir eksikliği anemisi görülme sıklığı ve buna etki eden bazı faktörler
  1. Tez No: 69897
  2. Yazar: UZAY SOYDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Ankara Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde çalışan 25 kadın ve 79 erkek, toplam 104 kişinin beslenme alışkanlıklarının saptanması, demir eksikliği anemisi görülme sıklığının araştırılması ve buna etki eden bazı faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. İncelenen kişilerin beslenme durumlarının saptanmasında, 3 günlük bireysel besin tüketimi yöntemi kullanılmıştır, incelenenlerin boy uzunlukları ve vücut ağırlıkları saptanarak, beden kitle indeksleri (BKİ) hesaplanmıştır. İşçilerin fizik muayeneleri yapılarak, demir eksikliği bulguları araştırılmış ve kan örnekleri alınarak hemoglobin değerleri incelenmiştir. Çalışanların %79.8'i öğle yemeklerini işyerinde yemektedir. Günde üç öğün düzenli yemek yiyenlerin oranı %68.3 dür. incelenenlerin %21.2'si sabah kahvaltısı yapmamakta ve %7.7'si öğle yemeği yememektedir. BKİ'ne göre, %49'u ideal ağırlıklarında, %48.1'i arzu edilen kilonun üzerinde ve %2.9'u kronik enerji yetmezliği durumundadır. İncelenenlerin %15.4'ünde anemi saptanmıştır. Kadınların %28.0'i, erkeklerin %11.4'ü anemiktir.
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY This research is carried on totally 1 04 persons of whom 25 are female and 79 are male, working at Soil and Fertilizer Research Institute in order to find out the nutrition habits, the prevalence of iron deficiency anemia and to determine some of the factors that affect it. 3 days individual daily food consumption method is used for the determination of the nutrition level of the observed people. The body height and weight of the observed people is determined and thus Body Mass Index (BMI) is calculated. The physical examinations are carried find iron defficiency symptoms and blood samples are analysed for hemoglobin levels. 79.8% of the observed people have lunch at the Institute. 68.3% have 3 meals a day regularly. 21.2% does not have breakfast and 7.7% does not have lunch. According to BMI values, 49.0% is at standart weight, 48.1% are over the standard and 2.9% is at chronic energy deficiency status. Anemia is determined at 15.4% of the observed people. 28% of the female are anemic while 1 1.4% of the males are anemic.