Sodyum metakrilat içeren çapraz bağlı akrilamid esaslı kopolimerlerin hazırlanışı, karakterizasyonu ve biyopotansiyel kullanım kapasitelerinin araştırılması
Preparation, characterization and investigation of bio-potential using capacity of chemically crosslinked acrylamide/sodium methacrylate copolymers
- Tez No: 216906
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDENER KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, akrilamid monomeri ile birlikte yardımcı monomer; sodyum metakrilat kullanılarak, kimyasal çapraz bağlı kopolimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve sentezlenen polimerlerin yüzeye soğurum özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Kimyasal çapraz bağlı akrilamid/sodyum metakrilat polimerleri, 1,4-bütandiol dimetakrilat, etilen glikol dimetakrilat ve trimetilolpropan triakrilat çapraz bağlayıcıları kullanılarak sulu çözeltide serbest radikalik polimerleşme tepkimesi ile hazırlanmıştır. Tepkimede başlatıcı olarak amonyum persülfat, hızlandırıcı olarak N,N,N',N'-tetrametiletilendiamin kullanılmıştır.Kimyasal çapraz bağlı polimerlerin yapısal karakterizasyonu Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FT-IR) analizi ile yapılmıştır. Çapraz bağlı akrilamid/sodyum metakrilat kopolimerlerinin biyopotansiyel kullanım alanlarını örneklemek amacı ile ürenin sulu çözeltilerinde ve suda şişme karakterizasyonu için 25oC'da dinamik şişme testleri uygulanmıştır. Şişme kinetiği ve difüzyon mekanizması ile ilgili parametreler şişme çalışmaları kullanılarak hesaplanmıştır.Kimyasal çapraz bağlı akrilamid/sodyum metakrilat kopolimerlerinin yüzeye soğurum özelliklerinin araştırılmak için Safranin T gibi bir boyarmadde seçilmiştir. Kimyasal çapraz bağlı akrilamid/sodyum metakrilat kopolimerleri, 25oC'ta Safranin T'nin sulu çözeltileri ile dengeye gelinceye dek etkileştirilerek soğurum özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that synthesis of chemically crosslinked copolymers by using acrylamide as monomer with sodium methacrylate, characterization and the investigation of bio-potential using capacity of synthesized polymers. Chemically crosslinked acrylamide/sodium methacrylate polymer were prepared by free radical polymerization in aqueous solution using 1,4-butanediol dimethacrylate, ethylene glycol dimethacrylate and trimethylolpropane triacrylate as crosslinkers. Ammonium persulphate as initiator and N,N,N',N'-tetramethylethylenediamine as accelerator were used in the reaction.Structural characterization of chemically crosslinked polymers was made with Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) analysis. Dynamic swelling tests were applied at 25oC for swelling characterization in water and solution of urea for the purpose to sample of biopotential usage areas of crosslinked acrylamide/sodium methacrylate copolymers. Parameters about swelling kinetics and diffusion mechanism were calculated by using of the results of swelling studies.Safranin T was selected as model molecules to investigate adsorption properties of chemically crosslinked acrylamide/sodium methacrylate polymers. Adsorption properties were investigated by interacting of chemically crosslinked acrylamide/sodium methacrylate polymers samples with Safranin T until equilibrium at 25oC.