Süt sağım makinelerinde kullanılabilecek lojik modül tabanlı elektronik nabız aygıt kontrol düzeni geliştirilmesi
The designing of logic module based electronic pulse device that could be run in milking machine
  1. Tez No: 216911
  2. Yazar: ZAFER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, özellikle pnömatik pulsatörlerde ortaya çıkan sorunların ortadankaldırılmasına yardımcı olabilecek, sağım boyunca vakum düzenindekidalgalanmalardan ve çevresel faktörlerden etkilenmeden, sağım performansı, sütverimi ve meme sağlığı yönünden önemli olan nabız karakteristiklerinikoruyabilecek, ülkemizde imal edilen sağım makinalarında kullanılan mevcut ithalelektronik nabız aygıtlarına iyi bir alternatif olabilecek, aynı anda birden fazla nabızaygıtını kontrol edebilmeye uygun, kolay programlanabilen ve otomasyona açık,lojik modül tabanlı elektronik nabız aygıtı kontrol düzenini geliştirmek amacıyla eleallınmıştır.Yapılan araştırmada; sağım boyunca vakum düzenindeki dalgalanmalardan veçevresel faktörlerden etkilenmeden nabız aygıtının bir merkezi üniteyle kontrolüyapılmıştır. Denemeler 40kPa, 45kPa, 50kPa sistem vakum basıncı değerinde,%70:30, %60:40 ve %50:50 nabız oranı değerlerinde yapılmıştır. Böylece; süt sağımmakinalarında uygun sağım koşullarını yerine getirebilecek merkezi kontrolünitesine bağlı elektronik nabız aygıtının sahip olması gereken dakikada 60 pulsdeğerini, tasarımı yapılan elektronik nabız aygıtı kontrol ünitesinin, tüm sistemvakum basıncı değerlerinde koruyup koruyamadığı belirlenmiştir.Sonuçlar, lojik modül tabanlı elektronik nabız aygıtının tüm sistem vakum basıncıseviyelerinde ve nabız oranı aşamalarında her iki nabız kanalında da uygun sağımfazı dağılım oranlarına sahip olduğunu ve bu değerleri olumsuz çevre şartlarındanetkilenmeden uzun süreler koruduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted a system to develop control order of logic module basedelectronic pulse device that can help to eliminate the problems that appear especiallyin pneumatic pulsators without effected by the fluctuation in vacuum regularity andenvironmental factors, that can keep pulse characteristics important for milkefficiency and sanitary of udder, that can be alternative for imported electronic pulsedevices used in milker devices manufactured in our country, that is proper to controlmore than one pulse device at the same time, that can easily be programmed and isproper for automation.In this research , the pulse device is controlled with a central unit without effected bythe fluctuations in vacuum order during the milking. Experiments has been made40kPa, 45 kPa, 50kPa system vacuum pressure value and % 70:30, %60:40 and%50:50 pulse rate values. So it is found that whether electronic pulse deviceconnected to central conrol unit which can fulfill proper milking conditions in milkerdevices can keep or not 60 pulse value that it supposed to have.The results show that logic module based electronic pulse device acquires propermilking phase dispersal rates in all system vacuum pressure levels and in pulse ratephases in both pulse channels and it keeps these values without effected by anyadverse effect of environment.