Farklı tip süt sağım makinalarının sağım performansları üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 47592
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİROL KAYİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Farklı Tip Süt Sağım Makinalarının Sağım Performansları Üzerine Karşılaştırmalı Bir Araştırma Raife AYDO?DU (BİRSİN) Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Birol KAYİŞO?LU 1995, Sayfa 40 Jüri: Doç Dr. Birol KAYİŞO?LU Prof. Dr. Selçuk ARIN Doç. Dr. Bahattin AKDEMİR (Danışman)Ülkemizde makinalı süt sağımının önemi giderek artmakta ve kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu gelişimle oluşan bazı sorunlar da sağımda iyileştirici organizasyonlar ile sağım makinalarında teknik gelişimi zorlamaktadır. Gelişmiş ülkelerde sağım teknolojisindeki gelişmeler ve makineli süt sağım uygulamaları her şeyden önce sağıma harcanan zamanı azaltmayı, hayvan sağlığına zarar vermeden sağıma başına düşen hayvan sayısını arttırmayı ve daha hijyenik sağım koşullarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma 1993 yılında Marmara Bölgesinde bulunan İnanlı Tarım İşletmesi ve Türkgeldi Devlet Tarım İşletmesinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı ele alınan iki devlet tarım işletmesinin süt sağım makinaları ile sağımda süt verimi ve süt sağımı arasındaki ilişkinin; süt sağım makinası ile sağım sırasında yapılan çeşitli işler için gerçekli zaman dilimlerinin saptanması, benzerlik ve ayrılıkların ortaya konulmasıdır. Denemelerde elde edilen sonuçlar aşağıda kısaca özetlenmiştir: Süt verimi Türkgeldi Alfa-Laval'de 24,646 It/dk, Türkgeldi Westfalia'da 20,387 lt/dk ve İnanlı Wetsfalia'da 9,790 lt/dk bulunmuştur. Sağımda süt verimi arttıkça sağım zamanı da artmaktadır. Sağım sırasında harcanan yardımcı zaman; Borulu süt sağım makinalarında; 0,890- 1,013 dk/inek ve güğümlü süt sağım makinelerinde; 1,177-1,183 dk/inek arasında değişmektedir. Sağım sırasında tüketilen yardımcı zaman; sağım yerinin büyüklüğü, yapı çeşiti, konumu ve sağıcı tarafından etkilenmektedir. Makinalı sağımın uygulanması sonucunda, duraklı ahırlarda bir saatte sağılabilecek inek sayısı; güğümlü süt sağım makinaları için 51 inek/h ve borulu süt sağım makinaları için 59-67 inek/h arasında değişmektedir. Bir sağıcıya düşen sağım başlığı sayısı borulu süt sağım makinalarında 2-4 adet olarak bulunmuştur. * Hava debisi gereksinimi güğümlü süt sağım makinalarında 110-170 lt/dk, borulu süt sağım makinalarında ise 750 lt/dk'dır. Vakum pompası gereksinimi güğümlü süt sağım makinalarında 0,53-0,71 kw ve borulu süt sağım makinalarında 2,45 kw olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Postgraduate Thesis A Comprative Research for Milking Performances of Different Kind of Milking Machines Raife AYDO?DU (BİRSİN) Trakya University Science Institute Agricultural Machinery Department Supervisor: Assoc. Prof. Dr.Birol KAYİŞO?LU 1995, Page 40 Jury: Assoc. Prof. Dr. Assoc. Prof. Dr. Assoc. Prof. Dr. Selçuk ARIN Bahattin AKDEMİR Birol KAYİŞO?LU (Başkan) (Danışman)In our country, importance of milking machine is increasing due to time and widely used. This forces the development of milking machines with the help of well organized milking. First of all, developments on milking technology and milking machine applications in developed countries aim at decreasing the time spending on milking, increasing the number of cows per milker without any destroy to the animals' health and causing much more hygienic milking conditions. This research was carried out in the governmental farms of İnanlı and Turkgeldi in 1993. The aim of the research is to determine a relation between the milking machines of 2 governmental farms and productivity in milking and milking to determine the time intervals for the things that must be done while milking by milking machines and to find out the similarities. The results obtained from this study is summarized below: Milk yield is found in Turkgeldi Farm in Alfa-laval machine as 24,646 lt/min, and in Turkgeldi Farm in Westfalia machine as 20,387 lt/min, and in inanlı Farm in Wesfalia machine as 9,790 lt/min. While the milk yield increases in milking the time required for milking also increases. The serving time spent during milking ranges in pipeline milking machines between 0,890-1,013 min/cow, and in bucket milking machines between 1,177-1,183 min/cow. The serving time spent during milking is affected by the greatness of milking place, the structure and the situation of the building, and the milker. In the result of application with machine milking the number of cows that can be milked in one hour in stalled barns is ranges in the bucket milking machines SI cow/h, and in the pipeline milking machines 59-67 cow/h. The number of milking caps per milker in pipeline milking machines are found as 2-4. The air flow required in bucket milking machines is 1 10-170 lt/min in pipeline milking machines is 750 lt/min. The vacuum pomp required was found in bucket milking machines as 0,53-0,71 kW, and in pipeline milking machines as 2,54 kW.