Nutuk'un kelime serveti ve sadeleştirilmesi üzerine bir araştırma
A research on word property of Nutuk and its reducibility
- Tez No: 216929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk'ün 15- 23 Ekim 1927 tarihleri arasında Ankara'da CHP'nin 2. Büyük Kongresinde 36.5 saatte yapmış olduğu hitabesidir. Ulu Önder bu hitabesinde Kurtuluş Savaşının tüm imkansızlıklar dahilinde nasıl kazanıldığını, cumhuriyetin ilan edişini ve bu süreçte karşılaşılan zorlukları, Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için yapılan yenilikleri ve gerekçelerini ayrıntılı bir biçimde anlatmıştır. Yakın tarihimize kaynaklık etmesi yönünden Nutuk her Türk'ün okuması gereken büyük bir eserdir.Nutuk'un dili söylendiği ve kaleme alındığı dönem itibariyle bugün kullanılan dilden farklılık gösterir. Nutuk'ta Arapça ve Farsça'dan dilimize geçen kelimeler yoğun olarak kullanılmıştır. Zaman içerisinde dilde gerçekleşen sadeleşmenin de etkisiyle birçok kelime dilimizden düşmüştür. Bu durum yeni neslin Nutuk'u orijinal metninden anlamasını zorlaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutuk is Mustafa Kemal Atatürk?s address that he displayed for 36.5 hours in the Second Major Congress of CHP in Ankara between 15th and 23rd of October, 1927.The great leader explained in details how the Turkish War of Independence was achieved though all the impossibilities, the proclamation of the republic and the difficulties encountered during this process, the innovations and rationales behind scaling Turkish Nationality up to the contemporaneous civilizations? levels. Nutuk is a great masterpiece that should be read by every single Turkish person as it is a valuable source of recent history.As the period when it was said and written, the language of Nutuk differs from that of current. The words deriving from the Arabic and Persian language were mostly utilized in Nutuk. A great deal of words is no longer used under the influence of reducibility in the meantime. This situation made it difficult for the new generation to understand it from the original text of Nutuk.