İlköğretim matematik öğretmenlerinin matematik hakkındaki inanaçları, uygulamaları ve arasındaki ilişki
Elementary mathematics teachers? beliefs about mathematics and their practice and relationship between them
  1. Tez No: 216930
  2. Yazar: NUR HİLAL DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLBİYE TOLUK UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı; ilköğretim matematik öğretmenlerinin matematiğin doğası, matematik öğrenme ve öğretme ile ilgili inançlarının matematik uygulamalarını ne ölçüde etkilediğini belirlemektir. Ayrıca, matematik öğretmenlerinin matematiksel inançları ile öğretim uygulamaları arasındaki ilişki ve bu ilişkiyi etkileyen faktörlerin ne olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma 2007?2008 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Bolu ilinde gerçekleştirilmiştir. Farklı ilköğretim okullarında görevli, yüksek lisans derecesine ve 3 ile 6 yıl arasında öğretmenlik deneyimine sahip üç ilköğretim matematik öğretmeni ile görüşme ve ders gözlemi yapılmıştır. Öğretmenler lisans eğitimlerini farklı üniversitelerden fakat yüksek lisans eğitimlerini aynı üniversiteden almışlardır. Öğretmenlerin inançları hakkındaki veriler yarı-yapılandırılmış görüşme, kavram haritası ve inanç ölçeği ile elde edilmiştir. Uygulamaları ile ilgili veriler ise gözlem yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin inanç ve uygulamaları geleneksel-geleneksel olmayan ölçeğinde değerlendirilmiştir.Araştırmanın bulguları, üç öğretmenin matematik, matematik öğrenme ve öğretme hakkındaki inançları ile uygulamaları arasındaki ilişkinin birbirlerinden farklı olarak olduğu görülmüştür. Üç öğretmen de matematikle ilgili geleneksel olmayana yakın hatta geleneksel olmayan inanca sahip olduklarını gösteren yüksek puanlar almışlardır. Fakat üç öğretmen de öğretimlerinde geleneksel bir yaklaşım izleyerek inandıkları gibi öğretmediklerini yani inançlarını öğretimlerine yansıtamadıklarını göstermişlerdir. Sadece bir öğretmen inançları ile uygulamaları arasındaki tutarsızlığı doğru olarak tespit etmiştir. Diğer iki öğretmenden biri inandığı gibi öğretemediğini söylemiş fakat uygulamaları bunun tersini göstermiş, diğeri ise inandığı gibi öğrettiğini belirtmiş fakat inançları ile öğretim uygulamaları arasında ciddi tutarsızlıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin matematikle ilgili geçmiş öğrencilik deneyimlerinin inançlarını ve uygulamalarını en çok etkileyen faktör olarak ortaya çıkmıştır. Mezun oldukları öğretmen yetiştirme programının ise çok az etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, sınav sisteminin, öğretmenlerin ilköğretim matematik programı ile ilgili bilgilerinin yetersizliği ve sınıf ortamının uygulamalarını etkileyen diğer faktörler olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Research on mathematics teachers? beliefs show that mathematics teachers? beliefs about the nature of mathematics mathematics teaching and learning influence their practices. The purpose of this study is to investigate the mathematics teachers? beliefs about mathematics, mathematics learning and mathematics teaching and the influence of these beliefs on their practice in primary education. In addition, it is aimed to determine the factors influencing their beliefs and practices as well as the relationship between their beliefs and practices.Three teachers whose teaching experiences varied between three to six years participated in this study. All three teachers graduated from different teacher education programs but received their graduate degrees from the same program. Participants were also employed in different elementary schools in Bolu. This study was conducted in spring semester of 2007?2008 academic years. Data were collected through semi-structered interviews, belief scale, concept maps and classroom observations. Data about teachers? beliefs were obtained with interviews. During interviews, each teacher completed a belief scale and created a concept map showing the relationship between their beliefs and practices, and also factors influencing this relationship. Collected data were analyzed using content analysis technique. Each teacher?s responses were coded on the basis of traditional-non-traditional scale.The results of the study showed that one mathematics teacher had traditional mathematical beliefs and two teachers had primarily nontraditional beliefs. In addition, all three teachers? teaching practices were either tratidional or primarily traditional. Only one of the teachers were aware of the inconsistency between her beliefs and teaching practices. However, other two teachers were not aware of this inconsistency. In addition, results obtained from concept maps indicated there was a relationship between their mathematical beliefs and practices. Also, it was found that there were several factors affecting mathematics teachers? beliefs and practices as well as the relationship between their beliefs and practices. Participants? prior mathematics experiences as students was the most influential factor and their university education had little effect. In addition to these, participants stated that exams, their inadequate knowledge of school mathematics program, immediate classroom situations were other factors influencing their parctices.