Politics of urban planning in Ankara betwen 1985 and 2005
Ankara'da 1985 ve 2005 arasında kent planlamanın siyaseti
- Tez No: 216964
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. TARIK ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu tez, kent planlama sürecine içkin enformel siyasal iliskileri Ankara Kenti örneğinde 1985 ve 2005 yılları arasında incelemektedir. Kent planlama sürecinin doğası gereği siyasal bir süreç olduğu ve kentsel siyasal alandaki mikro siyasal etkilesimlerin bu sürece bakılarak gözlemlenebileceği savlanmıstır. Siyasal bir süreç olarak kent planlama süreci var olan siyasal mobilizasyon mekanizmaları ve bunların mekansal yansımaları ile etkilesmektedir. Böylesine bir etkilesim kentsel rantın elde edilmesiyle ilgilenen enformel siyasal ağların olusmasına sebep olabilir. Bu ağların ortaya çıkısı, yasamlarını sürdürmeleri ve sürekli hale gelmeleri kent planlama sürecinin fırsatları ve mesrulastırma potansiyeli ile iliskilidir. Arastırmanın savlarının doğrulanabilmesi için Ankara Kenti alan arastırması için seçilmistir. Bu ağların doğasının ve dinamiklerinin analizi için iki asamalı bir arastırma kullanılmıstır. Birinci asamada Ankara Kentinde 1985 ve 2005 yılları arasında gerçeklestirilen tüm imar planı ve imar planı değisikliklerinden olusan bir arastırma evreninde alısılageldik istatistiksel analizi yapılmıstır. Daha sonar, ikinci asamada, arastırma evreninde bulunan kalıplara dayanılarak arastırma evrenindeki kalıpları temsil eden özel bir kent planlama süreci örneği seçilmistir. Bu örnek, Çayyolu 907 Parsel örneği sosyal ağ analizine tabi tutulmustur. Arastırmanın sonuçları, yerel siyasal alanın yapısı tamamen değistiğinde (örneğin yerel seçimler sonucunda), var olan enformel siyasal ağların ve bu ağların kentsel rantı sömürme biçimlerinin değistiğini göstermektedir. Bu dönemlerde imar planlarının ve imar planı değisikliklerinin sayısı artmakta, bu planların kapsadığı alanlar küçülmekte ve planlar daha çok kent merkezi ve etrafındaki değerli kentsel arsalar için yapılmaya baslamaktadır. Ancak zaman geçtikçe, var olan siyasal mobilizasyon mekanizmaları ile uyumlu yeni ve çesitli siyasal iliskiler kurulmaktadır. Bu kez, yapılan plan sayısında düsme görülmekte, planların kapsadığı alan büyümekte ve kentin çeperindeki bos alanlar bu ağların hedefi halini almaktadır. Bu ağların kendi içlerinde bir hiyerarsi olsa da yaygın aracılık ve patron-adamı iliskileri bu ağları yasatmaktadır. Anahtar Kelimeler ve ?fadeler: Siyasal mobilizasyon, imar planları, kentsel arsa rantı, kollamacılık, enformel iliski ağları.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the inherent informal political relations embedded in urban planning process in the city of Ankara between 1985 and 2005. It has been argued that, urban planning process is -by nature- a political process and micro level political interactions in urban political sphere can be observed by looking at it. The urban planning process, as a political process interacts with existing political mobilization mechanisms and their spatial reflections. Such an interaction may cause emergence of informal political networks interested in derivation of urban land rent. The emergence, sustenance and persistence of these networks are related with the opportunities and legitimization potential of urban planning process. For the verification of hypothesis of the research the city of Ankara was taken as the subject of case study. A methodology consisting of a two phase research is devised to analyze the nature and the dynamics of these networks In the first phase a conventional statistical analysis the research universe consisting of all the all urban development plans and modifications realized in Ankara between 1985 and 2005 was realized. Then, in the second phase based on the patterns explored in the research universe, a specific example of urban planning process was chosen, which represents the patterns of the research universe. This example, Çayyolu 907 Parcel, then subjected to social network analysis. The results of the research has shown that, when the structure of the local political structure changes altogether as a result of for example local elections, the structure of existing informal political networks and the way they exploit urban land rent changes. In these periods the number of urban development plans and urban development plan modifications increase, while the size of the area covered by these plans tends to decrease and mostly confined to prospective areas in central business district and residential areas. Yet, by the time passes, new and diverse political relations are established congruent with the existing political mobilization mechanisms. This time, although the number of plans decreases, the size of the area covered by plans increase and mostly, vacant land in the fringe of the urban macro form become the target of these networks. Although these networks involve a hierarchy in it, extensive brokerage and patron client relations sustain them. Keywords and Phrases: Political mobilization, urban development plans, urban land rent, clientelism, informal social networks.