Gray's value-pluralism: A critical analysis
Gray'in değer-çoğulculuğu: Eleştirel bir analiz
  1. Tez No: 216965
  2. Yazar: ABDULLAH UMUT PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİYE ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, John Gray'in değer-çoğulculuğu kuramı eleştirel olarak analiz edilmektedir. Isaiah Berlin'in monizm eleştirisi üzerine temellenen Gray'in modus vivendi'si, modern toplumlarda barışın ve çeşitliliğin korunabileceği koşulların oluşturulmasını amaçlayan bir kuramdır. Gray, toplulukların özerkliği olan, yasal çoğulculuğu benimsemiş bir sistemin barışa, liberal alternatiflerine oranla daha çok hizmet ettiğini iddia etmektedir. Bu çalışma Gray'in çeşitliliği teşvik etme amacına ulaşamadığını iddia etmektedir. Bunun sebebi, Gray'in kuramında `kişisel otonomi' ve `ayrılma hakkı'nın meşru bir sistemin standartları olarak tanınmamasıdır. Bu çalışmada, `kişisel otonomi' ve `ayrılma hakkı' olmadan, yasal çoğulculuğu benimsemiş sistemlerin çeşitliliğin ortaya çıkmasına olanak sağlayan koşulları engellediği ve böylece çeşitlilik için değil, çeşitliliğe karşı işlediği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, John Gray?s theory of value-pluralism is critically analyzed. Gray?s modus vivendi, based on Isaiah Berlin?s criticism of monism, is a theory that aims to create the conditions in which peace and diversity in late-modern societies can be protected. Gray argues that a legally pluralistic system where collectives have autonomy is more serving to peace than its liberal alternatives. This study argues that Gray fails to achieve its goal of promoting diversity. This is due to the fact that Gray?s theory does not recognize `personal autonomy? and `right of exit? as standards for a legitimate regime. It is argued in this study that without `personal autonomy? and `right of exit?, legally pluralist systems curb the conditions that makes diversity possible and thereby work at the expense of diversity rather than for diversity.