Privatization of water utilities from an integrated water resources management perspective
Su hizmetlerinin özellleştirilmesinin bütünleşik su kaynakları yönetimi açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 216985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez iki basarılı su piyasası örnegini, biri gelismis ülkelere örnek olarak Avustralya'daki Murray Darling Havzası'nı, digeri de gelismekte olan dünyadan Sili'deki Limari Havzası'nı sırayla gözden geçirmektedir. Bu baglamda, neoliberal gündemin ilerlemesi sürecinin bir sonucu olarak dogal bir kaynak olan suyun metalastırılması hayati önemdedir. Sözkonusu iki vakanın sonuçlarıylailgili olarak, su piyasaları bir taraftan su kaynaklarının görece az verimli kullanımlardan daha verimli kullanımlara aktarımına katkı yaparken, diger taraftan ilk vakada çevresel, ikinci vakada ise toplumsal hakkaniyetsizlige dair sorunların çözümünde yetersiz kalmıstır.
Özet (Çeviri)
This submission reviews the two successful examples of water markets, one in the developed world, the Murray Darling Basin in Australia and other in the developing world, the Limari Basin case in Chile respectively. Of central importance, we find the commodification of a natural resource, water, through a process of the progressing neoliberal agenda. As regards the outcome of this process in these two cases; while on the one hand the water markets have contributed to a more efficient allocation of water resources from less efficient to more efficient uses, on the other hand, problems related to environmental degradation in the former case and the social inequity in the latter have been unable to be solved.