1959-1972 dönemi tilmen höyük kazılarında bulunmuş olan ilk tunç çağı çanak çömleği
The early bronze age pottery of Tilmen höyük, excavated in 1959-1972
  1. Tez No: 216986
  2. Yazar: FATMA NİLÜFER SAYIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN UMURTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Söz konusu malzeme, mal grupları ve formlar saptanarak sınıflandırılmış,örnekler incelenerek yapım teknikleri ve hamur özellikleri hakkında bilgiedinilmiştir. Saptanan on mal grubu ?A?dan ?I?ya kadar harflerle isimlendirilmiştir.Bu grupların yayılım alanlarını ve Tilmen Höyük'ün diğer bölgelerle olan ilişkilerinianlamak amacıyla, komşu bölgelere ait olanlardan başlayarak, yayınlar incelenmiş vemalzemenin benzerlikleri araştırılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda, Tilmen Höyük'ün İlk Tunç Çağı içinde hem KuzeySuriye, hem de Kilikya ve Amuk Bölgeleri ile ilişkileri olan bir merkez olduğugözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
This material has been classified in ware groups and shapes, each sherd has beenstudied in order to obtain information of production features and composition of clay.Ten ware groups have been classified and named by letters from ?A? to ?I?. Theliterature of other settlements, beginning from near environment, have been searchedenabling an analogy in order to obtain the expansion of the ware groups and therelations of Tilmen Höyük with other settlements.It has been observed that Tilmen Höyük had got relations with Northern Syria,Cilicia and Amuq Regions during The Early Bronze Age.