Identity building through cultural policy in the European Union
Avrupa Birliğinde kültürel politika aracılığıyla kimlik inşası
  1. Tez No: 216984
  2. Yazar: NESLİHAN TEMELAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez Avrupa entegrasyon sürecinin kimlik inşası boyutunu analiz etmeyi ve Avrupa Topluluğu kurumlarının 1970'li yıllardan bu yana Avrupa vatandaşlarına Topluluğa aidiyet hissi kazandırmak, entegrasyon sürecine duygusal bir yön vermek ve meşruiyet sorununu aşmak amacıyla ürettiği genel söylemi inceleyerek Topluluk kültür politikasının nasıl inşa edildiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Avrupa Komisyonunun resmi ?farklılıkta birlik? sloganında birleştirilen ?birlik? ve ?farklılık? temaları Topluluk kültür politikasının temelini oluşturmaktadır. Bu tez, Topluluk kültür politikasının Avrupa kimliği boyutunu seçilmiş üç spesifik alana, görsel-işitsel, eğitim ve dil politikalarına, odaklanarak analiz etmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma çok katmanlı AB rejimi ile uyumlu, heterojen Avrupa kültürleri ile özelliklerini birarada yaşatan ılımlı, soyut ve muğlak ?farklılıkta birlik? kavramının AB elitleri açısından en makul ve cazip Avrupa kültürel kimliği modeli olduğunu; bununla birlikte, AB'nin mahiyetinin ve tutarlı bir Avrupa Kimliği tanımının mevcut olmamasının bu tür bir kimlik inşa stratejisini sınırlandırdığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the identity building dimension of the process of European integration and to examine how the Community cultural policy has been constructed by investigating the general discourse produced by the Community institutions since the 1970s in order to inculcate a sense of belonging among European citizens, to give an emotional aspect to the integration process, and to overcome the legitimacy problem. The themes of ?unity? and ?diversity,? enshrined in the official motto of ?unity in diversity? of the European Commission, constitute the cornerstone of the Community cultural policy. This thesis analyzes the embodiment of European identity in the Community cultural policy with a special focus on three selected areas: audiovisual, educational and language policies. In conclusion, this thesis maintains that the mild, abstract and ambiguous notion of ?unity in diversity? that accommodates heterogeneous European cultures and characteristics in conformity with the multi-layered EU polity is the most plausible and desirable mode of European cultural identity for the EU bureaucratic elites. However, this identity building strategy has limitations stemming from the intrinsic nature of the EU and the absence of a coherent definition of European identity.