XVIII. ve XIX. yüzyıllarda Amasya'da tasavvufi hayat
  1. Tez No: 366459
  2. Yazar: İDRİS LAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tez araştırması ''XVIII. ve XIX yüzyıllarda Amasya'da Tasavvufî Hayat.'' Başlığı altında, Amasya şehrini fizikî, sosyal ve kültürel yönleriyle inceleyip, netice itibariyle dönemin tasavvufi anlayışına ışık tutmayı amaçlamıştır. Tezde Amasya'nın coğrafi ve siyasi tarihi, Sosyal yapısı ve yönetim şekli, dini ve sosyal yapıları, tasavvufun tarihi, Amasya'da yayılma istidadı göstermiş tasavvufi hareketler ve tarikatlar, tarikatlar bünyesinde öne çıkmış velilerin tasavvufi hayatları ve toplum üzerindeki etkileri araştırılıp; ortaya çıkarılmıştır. Konular işlenirken, yöntem olarak kaynak taraması ve veri toplama tekniklerinden yararlanmaya özen gösterilerek, erişilmesi mümkün kaynaklar taranmış, gerekli veriler toplanmış daha sonra bu verilerden yola çıkarak zamanın tasavvufi hayatı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis Survey“Sophistic Life in Amasya in XVIII. And XIX Centuries.”Under this title the survey aims to light up the sophistic percept of the period as searching physical, social and cultural sides of Amasya. Amasya's geographic and political history, it's social structure and regime, it's religious and sophistic history, sophistic movements and religious cults that showed the capability of spreading in Amasya, in those religious cults foremost saints' lives, and their effects on the public are searched and revealed. While handling the subjects, resource scanning and data gathering techniques are used meticulously as the method. The resources, possible to reach, are scanned, necessary information is gathered and then by means of that information this period's sophistic life is illuminated.