Bayburt ilinde gelir düzeyinin göç üzerine etkisi
The effects of the level of income on migration out of the city of Bayburt
- Tez No: 217032
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada; Bayburt İlinde meydana gelen göç artışının ekonomik nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasının uygulama bölümünde, ?Bayburt'ta İşsizlik-Göç-Gelir ve Eğitim Düzeyi? ni sorgulayan bir anket formu 250 kişiye nüfus dağılımı ve yoğunluğu da dikkate alınarak uygulanmıştır. Bu araştırmamızın sonucunda, Bayburt'un coğrafi yapısı, ekonomik yapısı, gelir kaynakları ve dağılımı, nüfus yapısı, istihdam, işsizlik ve gelir düzeyinin göç üzerine etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study attempts to explain the increase in migration out of the city of Bayburt. As a research tool of this thesis, a survey investigating ?Unemployment-Migration-Level of income and Education in Bayburt? has been filled out by 250 person sample. The sample was selected by taking into consideration the population intensity and distribution in the city. In conclusion, this study puts forward the relation of Bayburt?s geographical and economic situation, sources and distribution of income, structure of population, employment-unemployment, and the phenomenon of migration with the level of income.