Kısa vadeli sermaye hareketlerinin para ve döviz piyasaları üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
The effects of short term capital flows on money and foreign exchange markets: The case of Turkey
  1. Tez No: 217031
  2. Yazar: HAKAN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, finansal sistem ile para ve döviz piyasalarının yapısı ve işleyişi ele alındıktan ve güncel istatistiksel yorumları yapıldıktan sonra; kısa vadeli sermaye hareketlerinin tanımı, tarihsel gelişimi ve özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinde yaşanan finansal krizlerdeki rolü incelenmektedir. Ardından, Türkiye ekonomisinin genel durumu ve 1980 yılı sonrasındaki gelişimi ele alınmakta ve kısa vadeli sermaye hareketlerinin, Türkiye'de yaşanan 1994 ve 2001 krizlerindeki rolü ve 2001 yılı sonrası döviz kuru volatilitesi incelenmektedir. Son olarak, Türkiye ekonomisinin günümüzdeki koşulları ile, 2001 finansal krizi öncesi dönem koşulları karşılaştırılarak, yakın bir gelecekte yeniden finansal bir kriz yaşanır mı sorusunun yanıtı aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
After examining the structures and mechanisms of financial systems, and money and foreign exchange markets with daily statistical data, the definition, historical background, and the role of the short term capital flows in the financial crises occured in developing countries are analysed in this study. Then, the general structure of the Turkish economy and its development process after 1980, the role of the short term capital flows on the 1994 and 2001 crises and foreign exchange volatility after the year 2001 are examined. Finally, its discussed whether a new financial crisis is going to occur in the near future through comparing the current circumstances of the Turkish economy with the circumstances of the 2001 pre-crises period.