Kredi değerleme sistematiğinin risk yönetimi üzerindeki etkileri
The effects of scoring and rating systems on the risk management
  1. Tez No: 217038
  2. Yazar: HANDE GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalısma ile amaçlanan, kredi degerleme sistematiginin bankacılık sektöründe riskyönetimi üzerindeki etkilerini saptamak, sistematigin uygulanması ve risklerin ölçümündesektörün ne konumda oldugunu belirlemektir.Bankacılık, risk almayı ve bu riskleri yönetmeyi gerektirmektedir. Bu dogrultudaçalısmada risk, risk türleri ve risk yönetimi kavramlarına deginilmis; Basel'in Türkiye vedünya uygulamaları konusunda bilgi verilmistir.Çalısmada risklerin yönetimi ve ölçümünde temel unsur olan kredi degerlemesistematigi hakkında bilgi verilmis; sistematigin risklerin ölçümü ve yönetimi üzerindekiönemi açıklanmaya çalısılmıstır. Hem genel bankacılık uygulamaları hem de Türk bankacılıksektörünün konuya bakıs açısı belirtilmeye çalısılmıstır. Bu amaçla çalısmanın son bölümüneTürkiye'deki bankalar üzerinde yapılan ve kredi degerleme sistematiginin risk yönetimiüzerindeki önemini arastıran bir anket çalısması eklenmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of rating system on riskmanagement and condition of banking bussiness concerning application of rating system andevaluation of risks.Banking makes it necessary to take risks and manage them. Therefore, this studymenttions risk, types of risk and risk management and gives information about Basel?sexercises in Turkey and worldwide.The study consists information about rating system, which is an essential element inrisk evaluation and management and tries to explain importance of the system on riskevaluation and management. The study also tries to point out General banking applicationsand Turkish Banking Sector?s point of view. In the light of this purpose, Turkish banks havebeen surveyed about importance of rating system on risk management and this survey wasadded on the final chapter of the study.