Kredi temerrüt takası: Değerleme teknikleri ve gelişmekte olan ülkelerdeki piyasa uygulamaları
Credit default swaps: Valuation techniques and market applications on emerging countries
  1. Tez No: 253768
  2. Yazar: SELÇUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. DİNA ÇAKMUR YILDIRTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde temel olarak kredi temerrüt takası değerleme teknikleri ve gelişmekte olan ülkepiyasalarındaki uygulamaları üzerinde durulmuştur. Özellikle son yıllarda gelişmekte olankredi piyasaları ve türev ürünler pazarının bir kombinasyonu olarak ve risk dağıtım esası gözönüne alınarak çeşitli enstrümanlar ortaya çıkmıştır. Kredi temerrüt takası sözleşmeleri de,kriz yıllarında kredi piyasalarında önemli yer tutan enstrümanlardan biri olmuştur. Buenstrümanı incelerken, değerleme ve fiyatlama modellerinin yanında bu ürünün temeldayanağı olan kredi riskini incelemek gerekmektedir. Böylelikle kredi piyasalarını etkileyenunsurlar daha dikkate değer bir şekilde incelenebilecektir. Bu bağlamda piyasalarda genelkabul görmüş fiyatlama modelleri incelenmiş ve örnek uygulamalarla desteklenmiştir. Öteyandan risk ve risk kavramı üzerinde durulmuş, kredi riski ve kredi riskinin konusuolabilecek unsurlar incelenmiştir. Ayrıca gelişmekte olan ülke piyasalarındakiuygulamalarına değinilmiş ve tarihi datalarla bu piyasaların etkileşimi anlatılmayaçalışılmıştır. Türkiye KTT'leri üzerinde bir ekonometrik çalışma yapılarak, KTT vadeleriarasındaki uyum test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly contributes credit default swaps and valuation techniques of credit defaultswaps. Extremely, during the recent years credit markets and credit derivatives products aredeveloped and so many new financial instruments occured in case of credit risks. In financialcrisis years, credit default swaps became the most popular credit derivatives instruments.While introducing this product, we need to learn valuation and pricing techniques and alsoneed to explain basicly credit risk contributions. In this way, we could make decisions aboutthe exogenous and endogenous variables which effect the value and risk of credit defaultswap. Hereby, i have tried to explain the main valuation techniques of credit default swapwith the help of examples. On the other hand, i also identified the risk issue, credit riskconditions and its components.Also i have analysed the applications of credit default swapson emerging countries with given examples. In this thesis, i have used an econometricapplications on Turkish credit default swaps with different maturities to identify theconsistency of these credit default swap levels.