İşgörenler açısından örgüt kültürünün motivasyona etkisi (özel finans ve bankacılık sektöründe karşılaştırmalı bir araştırma)
Effects of organizational culture on employees? motivation (a comparative research on special finance and banking sector)
  1. Tez No: 217041
  2. Yazar: ERSİN KAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Günümüz işletmeleri rekabet açısından maksimum verimliliğe ulaşmakistemekte ve bunu gerçekleştirmek için de motivasyon düzeyi yüksek işgörenlereihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla, işletmelerde işgören motivasyonunu belirleyenbirçok faktör vardır. Bunlardan biri de örgüt kültürüdür.İlgili çalışmada da bu iki kavram birlikte ele alınmış, ayrıca örgüt kültürününmotivasyonu belirleme boyutu üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, anket yöntemikullanılarak özel finans ve bankacılık sektöründe faaliyet gösteren üç farklı kuruluşüzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Bu araştırmada, ilgili kurumlardaki örgütkültürü tipleri ve motivasyon düzeyleri belirlenerek, aralarındaki ilişki geniş birperspektiften ele alınmıştır. Ayrıca, ilgili araştırmada çapraz tablo, korelasyon veregresyon teknikleri kullanılmıştır.Sonuç olarak her üç kurum için de örgüt kültürü tipinin motivasyon düzeyiüzerinde etkili olduğu kanaatine ulaşılmıştır. Ancak, örgüt kültürü ve motivasyondüzeyleri açısından kurumlar arasında belirgin bir farka rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The companies of today, try to reach the highest level of productivity due tothe competition and in order to realize this, they need employees who has high levelof motivation. Thus, in the companies there are lots of factors which determine themotivation of the employee. One of them is the organizational culture.In this work, these two concepts are studied together; also the subject of howthe organizational culture determines the motivation level is explained. Thus, usingthe method of questionnaire, a research has been made in three different companieswhich are in the special finance and banking sector. In this research, determining thetypes of the organizational culture and the level of motivation in the relevantcompanies, their relation between one another has been explained with a broadperspective. In the relevant research the techniques of cross tabulations, correlationsand regressions have been used.Consequently, it has been understood that the type of the organizationalculture is effective on the level of motivation. On the other hand, with respect toorganizational culture and the level of motivation we didn?t come across to asignificant difference between the companies.