Elektronik bankacılık-Avrupa Birliği ve Türkiye uygulamaları
Electronic banking - the applications in the European Union and Turkey
- Tez No: 217048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Mali hizmetler ve finans sisteminin merkezi olan bankacılık sektörü, artan rekabetve bilgi toplumunun ihtiyaçları karşısında diğer tüm ekonomik unsurlar gibi, önemli birdeğişim sürecine girmiştir. Özellikle, bilgisayarlaşma ve internet teknolojilerininkullanılması ile birlikte, bankacılık sektöründe 1960'lardan itibaren ?elektronikbankacılık? olarak nitelendirilen yeni bir çağ başlamıştır.Bu çalışmada, elektronik bankacılık uygulamaları çerçevesinde; kredi kartları,elektronik fon transferi sistemleri, otomatik vezne makinaları, telefon bankacılığı,televizyon bankacılığı, ev ve ofis bankacılığı, internet bankacılığı, GSM ve WAPbankacılığı, akıllı kartlar, elektronik para ve elektronik imza gibi, bankacılık sektöründe1960'lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanmış olan teknolojik uygulamalar ve busistemlerle ilgili Avrupa Birliği ve Türk bankacılık sektörlerindeki uygulamalarincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Banking sector, the center of financial services and systems, has had a significantprocess of change like all the other economic factors due to increasing competition andneeds of information society. Especially, because of the effects of computerization andinternet technologies, a brand new period which is described as ?electronic banking?has started in the banking sector since 1960s.Taking into account the framework of electronic banking applications, this studyfocuses upon the technologic applications and uses which have had a beginning,starting from 1960s such as credit cards, electronic funds transfer systems, automatedteller machines, telephone banking, television banking, home and office banking,internet banking, GSM and WAP banking, electronic money and signature andinvestigates the applications both in European Union and Turkish banking sectorsrelated with these systems