KOBİ'ler için Türkiye finansal raporlama standartları: Bankaların görüşleri üzerine bir araştırma
Turkish financial reporting standards for SMEs: Aresearch on the opinions of the banks
  1. Tez No: 333630
  2. Yazar: ÇAĞRI KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Son yıllarda, küreselleşme, teknolojik gelişmeler, internet ve elektronik ticaret, bilgi yönetimi gibi konular dünyada yaşanan en önemli gelişmelerdir. Bu gelişmeler sonucunda, işletmelerin uluslararası faaliyetlerinin artması ve sermayenin de küreselleşmesiyle birlikte, aynı dilde konuşma ihtiyacı doğmuş ve bu durum birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Karşılaşılan sorunların önüne geçmek ve ortak bir muhasebe dili geliştirmek amacıyla birçok ülkenin katılımıyla UMS (IAS) ve UFRS (IFRS) yayınlanmıştır. UFRS?ler; muhasebe uygulamalarında tekdüzeliğin sağlanması ve tüm kesimler tarafından anlaşılabilir muhasebe bilgisi üretilmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği (AB), hisse senetleri borsada işlem gören firmaların konsolide finansal tablolarını 2005 yılından itibaren UFRS?ye göre hazırlama zorunluluğu getirmiştir. AB?ye üye olma sürecinde olan ülkemiz de muhasebe sistemini AB doğrultusunda hazırlamakta ve uygulamaktadır. UFRS?lerin bütün dünyada ilgi görmesi ve ülke uygulamalarında tekdüzeliği sağlaması sebebiyle KOBİ?ler için de özel bazı çalışmaların yapılması gereksinimi ortaya çıkmıştır. Nitekim KOBİ?ler ülke ekonomileri için vazgeçilmez bir öneme sahiptirler ve uluslararası alandaki önemleri de gün geçtikçe artmaktadır. Nihayetinde, 2009 yılında KOBİ?ler için muhasebe standartları yayınlanmış ve uygulama tarihleri ülkelerin tercihine bırakılmıştır. Böylece bütün dünyada KOBİ?ler de aynı standartları uygulayacak ve düzenleyecekleri finansal tablolar kıyaslanabilir olacaktır. Bunun da güven unsurunu artıracağı ve ticaretin gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.Ülkemizdeki KOBİ?ler için muhasebe bilgisi daha çok, devlete ödenen verginin hesaplanması, kredi kuruluşlarından kaynak temini ve işletme yöneticilerine bilgi sağlaması amacıyla kullanılmaktadır. En önemli kullanım alanı ise kredi kuruluşlarından kaynak teminidir. Ülkemizde KOBİ?lerin en sık muhatap olduğu kredi kuruluşları ise bankalardır. Bu çalışma, ülkemizdeki mevcut muhasebe uygulamalarının durumu, KOBİ TFRS?lerin uygulanabilirliği ve uygulanması durumunda ortaya çıkacak olası etkilere ilişkin ülkemizde faaliyette bulunan bankaların görüşlerini almak amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada, KOBİ?ler, KOBİ?lerin ülke ekonomileri için önemi, avantaj ve dezavantajları ile yaşadıkları sorunlar, bankalar, Türk bankacılık sistemi, Türk bankacılığının gelişimi ve KOBİ ? Banka ilişkisi ile bu ilişkide muhasebenin rolü ve önemi ele alınmıştır. Kayseri?de faaliyet gösteren bankalara, mevcut durum ve KOBİ TFRS konularını içeren anket uygulanarak görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, issues such as globalization, technological advances, electronic trade and knowledge management are the most important developments in the world. In addition to these developments, the increases in the international activities of enterprises and the globalization of the capital have led a need to speak in the same language. This situation has brought many problems. In order to avoid the problems encountered and to develop a common accounting language, with the participation of many countries IAS and IFRS has been put forth. The idea of IFRS has been raised with the aim of providing uniformity in accounting applications and producing understandable accounting information for all the parties interested. The European Union (EU), has imposed an obligation to prepare consolidated financial statement in accordance with IFRS for publicly listed companies, since 2005. Türkiye, is in the process of EU membership, has also prepared and implemented its accounting system according to EU standards.As a result of the current interest in IFRS on all over the world and its performance on providing uniformity in national applications, the necessity for some specific studies has occurred for SMEs too. As a matter of fact, SMEs has an essential importance for national economies and their importance in international area is being increased day by day. Eventually, the accounting standards for SMEs were published in 2009 and the implementation date was up to their own decision. Therefore, SMEs on all over the world would be applying the same accounting standards and their financial statements would be comparable. Consequently, it is thought that these standards would increase the level of trust and contribute to the development of trade. For the SMEs in Türkiye, the accounting knowledge is mostly used for calculation of the tax to pay to the state, providing financial resource from the credit institutions and producing information to enterprise managerial board. And the most important area of usage of this knowledge is providing financial resource from the credit institutions. In Türkiye, SMEs have relationships mostly with the banks among all the credit institutions. This study aims to receive opinions of banks on the situations of current accounting applications in Türkiye, the applicability of TFRS for SMEs in Türkiye and all possible affects of the application process of TFRS. In this study, SMEs and the importance of SMEs for national economies has been studied. Additionally, Turkish banking system and the SME-Bank relationship has been examined and then the role and importance of accounting in this relationship has been emphasized. Finally, a survey which includes the existing situation and TFRS for SMEs, has been conducted on banks operating in Kayseri.