Akılcı davranış eğitimi
Rational behaviour education
  1. Tez No: 217058
  2. Yazar: M. YALÇIN ORTAKALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ATICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu araştırmanın amacı, Akılcı Duyuşsal Davranışsal Terapinin ilkelerine göre ?Akılcı Davranış Eğitimi? programı hazırlamak ve bu programa katılan deney grubundaki öğrencilerin akılcı olmayan düşünce, duygu ve davranışlarını azaltmak, akılcı düşünce, duygu ve davranış becerilerini artırmak ve geliştirmektir.Çalışma grubunu, Ç.Ü. Eğitim Fakültesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü, 1998-1999 öğretim yılı üçüncü sınıf, kız ve erkek öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmaya 16 kız, 14 erkek toplam 30 öğrenci katılmıştır. Seçkisiz olarak kızların yarısı (8) ile erkeklerin yarısı (7) alınarak, on beşer kişilik deney ve kontrol grubuyla çalışılmıştır.Araştırmanın bağımlı değişkenini ölçmek için Türküm (1996) tarafından geliştirilmiş olan Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere deney öncesi öntest, deneysel çalışmanın bitiminde de sontest ölçümü için uygulanmıştır. Deneysel işlemin tamamlanmasından beş ay sonra da deney grubunda izleme ölçümü yapılmıştır.Akılcı Davranış Eğitimi programı 14 oturumdan oluşmuş ve programın uygulanmasında bilişsel, duyuşsal ve davranışsal danışma tekniklerinin yanı sıra psikodrama ısınma oyunları ve tekniklerinden yararlanılmıştır.Verilerin analizinde deney ve kontrol gruplarından elde edilen öntest-sontest puanlarının karşılaştırılmasında 2x2 bir faktörü tekrarlanmış ölçümlerden oluşan Varyans Analizi tekniği kullanılmıştır. Deney grubundaki değişimin kalıcı olup olmadığı tekrarlı ölçümler için bir faktörlü Varyans Analizi ile incelenmiştir.Sonuçta deney grubuna Akılcı Davranış Eğitiminin öğrencilerin akılcı olmayan inançları üzerinde olumlu etkisinin olduğu bu etkinin kalıcı olduğu bulunmuştur.Araştırma sonucunda Akılcı Duygusal Eğitimi, Akılcı Davranış Eğitimi, Akılcı Duygusal-Davranışsal Eğitim ve Akılcı Yaşama ilişkin araştırma ve uygulama önerilerinde bulunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Akılcı Davranış Eğitimi, Akılcı Duygusal Terapi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop a `Rational Behaviour Training? based on the principles of Rational Emotional Behaviour Therapy and help students assigned in experimental group to decrease their irrational thinking, feeling and behaviour and enhance their rational thinking, feeling and behaviour.Third grade students at Psychological Counselling and Guidance Department in Education Faculty at Çukurova University participated to the study. Sixteen females and 14 males, total 30 students involved in the study. Students were assigned to the experimental and control groups by random. Cognitive Distortion Scale developed by Türküm (1996) was used to measure dependent variable. The scale was administrated to students at experimental and control groups before experimental treatment as pre-test and at the end of the experimental treatment as post-test.Five months after completing the experimental treatment a follow up measure was obtained from the experimental group.Rational Behaviour Training consisted of 14 sessions and counselling techniques of cognitive emotional behavioural was used in conjunction with psychodrama techniques. 2x2 variance analysis technique of repeated measure was used to compare pre and post tests mean scores obtained from experimental and control group. One way Anova for repeated measure was also used see whether change on experimental group is permanent. Results showed that Rational Behaviour Training has positive effect on students? irrational beliefs and this effect is permanent. Recommendations are made for research and practices with Rational Emotional Training and Rational Behaviour Training.Key Words : Rational Behaviour Educatıon, Rational Emotive Therapy