Hekimlerin akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları; olası problemlerin nedenlerinin araştırılması
Knowledge, attitute and behaviours of physicians on the matter of rational drug use; studying the probable problem causes
  1. Tez No: 718000
  2. Yazar: TUĞRUL AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Akılcı ilaç kullanımı (AİK) hastaların klinik ihtiyaçlarına uygun ilaca, kendi kişisel gerekliliklerine uygun dozda, yeterli süre boyunca ve hem kendilerine hem de içinde bulundukları topluma en az maliyetle ulaşmalarıdır. Akılcı olmayan ilaç kullanımı (AOİK) hem toplum sağlığını kötü yönde etkileyip hem de ülke kaynaklarının israfına neden olmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda hekimlerin akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını ve bu konuyla ilgili olası problemlerin nedenlerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.07.2021-30.11.2021 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli sağlık hizmeti sunumu veren hekimler ile TAHUD (Türkiye Aile Hekimliği Uzmanlık Derneği)'a üye aile hekimleri üzerinde yapılmıştır. Çalışmayı kabul eden toplam 300 hekime yapılan 20 soruluk ankette demografik bilgileri, reçete düzenlemeye yönelik tanımlayıcı bilgiler, 5'li likert tipi sorular ve akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bazı potansiyel problemlerle ilgili görüşleri sorulmuştur. Likert tipi sorulara verilen cevaplar en kötü 1, en iyi 5 olmak üzere puanlandırılıp toplanarak hekimin yeterliliği görüşü toplam puanı (min=7-maks=35) ve hekimlik pratiği toplam puanı (min=21-maks=105) olmak üzere 2 farklı puan elde edilmiştir. Daha sonra bu iki puanın toplamından AİK toplam puanı elde edilmiştir ve AİK tutumları bu puan vasıtasıyla gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Veriler IBM SPSS programı ile gerekli ve uygun testler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların 167'si (%56,70) kadınlardan oluşmaktaydı. 212'si (%70,70) uzmanlık öğrencisi, 77'si (25,70) uzman hekim, kalan 11'i (%3,70) ise pratisyen hekimdi, yaş ortalamaları 31,08±7,04 (min=24-maks=60) idi. Hekimlerin 257'si (%85,70) AİK konusunda herhangi bir eğitim aldığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Rational drug use (RDU) is the ability of patients to reach the drug appropriate for their clinical needs, in the appropriate dose for their personal needs, for a sufficient period and at the least cost to both themselves and the society they live in. Irrational use of drugs both adversely affects public health and causes waste of country resources. Therefore, in our study, it was aimed to investigate the knowledge, attitude and behaviors of physicians about rational drug use and the causes of possible problems related to this issue. Materials and Methods: Our study was carried out on the physicians providing health service patients at Gülhane Training and Research Hospital between 01.07.2021 and 30.11.2021 and family physicians registered with TAHUD (Turkish Family Medicine Specialization Association). In the 20-question questionnaire made to the physicians who accepted the study, demographic information, descriptive information about prescription, 5-point Likert-type questions and their opinions about some potential problems related to rational drug use were asked. The answers given to the Likert-type questions are scored and summed as the worst 1 and the best 5, and 2 different points are obtained: the total score of the physician's adequacy opinion (min=7-max=35) and the total score of medical practice (min=21-max=105). has been done. Afterwards, the total score of RDU was obtained from the sum of these two scores, and the attitudes of RDU were compared between the groups by means of this score. The data were analyzed with the IBM SPSS program using necessary and appropriate tests. Results: 167 (56,70%) of the participants were women. 212 (70,70%) were residents, 77 (25,70%) were specialists, the remaining 11 (3,70%) were general practitioners, mean age was 31,8±7,04 (min=24-max=60). 257 (85,70%) of the physicians stated that they had received any training on RDU.