Şeyhu'l-İslam Minkârizâde Yahya Efendi'nin Talakla ilgili fetvaları ve tahlili
Sheikh?ul-Islam Minkarizade Yahya Efendi?s views about family law and analysis
  1. Tez No: 217065
  2. Yazar: MEHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez 17. yy Osmanlı Şeyhulislamlarından olan Minkârizâde Yahya Efendi'nin aile hukukuyla ilgili fetvalarının bir bölümü olan boşanma konusuyla alakalı fetvalarını Türkçeye çevirme, verdiği dipnotların kaynak gösterdiği eserlerde olup olmadığını tespit etme, atıfta bulunduğu eserler ve müellifleri hakkında bilgi verme, fetva ve kaza arasındaki ilişki ve Osmanlıda Şeyhulislamlık kurumu konularını kapsamaktadır.Araştırma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı ve yöntemi açıklanacak. Birinci bölümde Şeyhulislam'ın hayatı, eserleri, fetva ve kaza arasındaki ilişki, Şeyhulislamlık, Osmanlıda Şeyhulislamlık konuları hakkında bilgi verilecek. İkinci bölümde fetvalar Türkçeye çevrilecek, Arapça dipnotlar tercüme edilecek ve eserde geçen kitap ve müellifleri hakkında bilgi verilecek. Üçüncü bölümde eser metin yazımı yönünden tahkik edilecek ve değerlendirme yapılacaktır. Sonuç bölümünde eser hakkında genel bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes translation of divorce subject a chapter from the Ottoman Sheikh?ul-Islam Minkarizade Yahya Efendi?s views about family law, fixing the footnotes he gaved if they are in the books which have been given as sources, knowledges about the books and authors that he attributed to them, tha relation between district and viempoint and Sheikh?ul-Islam association in Ottomans.This study consists of an introduction and three chapters. In the introduction the subject, aim and method will be clarified. In the first chapter informations will be given about Sheikh?ul-Islam?s about live and books, the relation between district and viewpoint, the Sheikh?ul-Islam association in Ottoman Empire. In the second chapter, the viewpoints and the Arabic footnotes will bw translated to Turkish and informations will be given about the books and authors that passed. In the third chapter the book will be inquired and appraised formally. And in the consequence part the book will be evaluated generally.