İnovasyon yönetimi, Çukurova Bölgesinde faaliyet gösteren şirketlerde inovasyon uygulamalarının tespitine yönelik bir araştırma
Innovation management and investigation on company which are in Çukurova region about innovation practice
  1. Tez No: 217115
  2. Yazar: HASAN ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnovasyon özellikle son zamanlarda sıkça sözü edilen sadece akademisyenlerin değil iş çevrelerinin ve siyasetçilerinde gündeminde olan bir kavramdır. Dünya ticaretinin küreselleşmesi birçok ülkenin birçok piyasada birbirine rakip olmasına sebep olmuş piyasalarda birbirine çok benzeyen çok fazla sayıda ürün gezmeye başlamıştır. Bu durumda rekabet özellikle ?düşük fiyat rekabeti? halini almıştır. Özellikle Çin'den ve Uzakdoğu'dan gelen düşük fiyatlı ürünler birçok üreticiyi özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin üreticilerini olumsuz etkilemiştir.Hem, gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelere bu olumsuzluklarla baş edebilmek ve karlılığı arttırmak için inovasyonlar yapmak çözüm önerisi olarak sunulmaktadır. Çok ileri teknolojiye sahip olmadan da inovasyon yapılabilmektedir. Bu çalışmada inovasyon konusu işlenmiş, Çukurova Bölgesindeki sanayi işletmeleri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada örgüt kültürü örgüt içi iletişim gibi birtakım faktörlerin işletmelerin yenilikçilikleri üzerindeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovation is a concept which is recently mentioned not only the academicians but also the labour environment and the politician?s programme. Because of globalization of word trade lost of countries have been a rival each other at many market has start to exist many produce which are similar each other. In this case the rivalty has been low price rivalty. The low price producers are which come from particularly China and Far East negatively affected lost of producers particularly the producers of Turkey which is a developing country.Both developed countries and developing countries are presented as a proposal solution to make innovation for coping with these negativities and for increasing the gain. At this study, the subject of innovation has been mentioned a research has been done about industrial managements in Çukurova Region. At this research it has been tried to prove the affection of the managements on the innovations like these factors; the organization culture, the communication in the organizations etc.