The influence of orientalism on European Union-Turkey relations
Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri üzerinde oryantalizmin etkisi
- Tez No: 217116
- Danışmanlar: PROF. A. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, Türkiye'nin tam üyelik başvurusundan bu yana Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinde Oryantalizmin etkisini analiz etmektedir. AB- Türkiye ilişkileri, Avrupa'nın Türkiye ile ilişkilerini nasıl doğulu bir `öteki' üzerinden kurduğu bağlamında incelenmiştir. Bu nedenle, teorik bir çerçeve oluşturmak amacıyla kimliğin oluşumunda `öteki'nin rolü, kendi/öteki kavramsallaştırması ve bir ötekileştirme mekanizması olarak Oryantalizm üzerine tartışmalar sunulmuştur. Tarihsel bir arka plan oluşturmak, ötekileştirme teorilerini uygulamak ve oryantalizmin inşasını gözlemlemek amacıyla on sekizinci yüzyıldan bu yana Türk- Avrupalı ilişkilerinin nasıl geliştiği sorusuna yanıt aranmıştır. Son olarak Türkiye'nin 1987'deki üyelik başvurusundan bu yana Oryantalizmin izleri, AB'nin resmi dokümanlarında ve Avrupalı devlet adamlarının söylemlerinde Oryantalizmin izleri aranmıştır. Din, kültür ve medeniyet batı ve doğu, AB ve Türkiye arasında bir hegemonya ilişkisi kuran farklılaştırıcı faktörler olarak incelenmiştir. Oryantalizmin AB'nin genişleme sürecinde, özellikle Türkiye'nin katılımında etkili olmaya devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the influence of Orientalism on Turkey?s relations with the European Union (EU) since Turkey?s application for full membership. EU-Turkey relations are elaborated in the context of how Europe constitutes its relations with Turkey as an oriental `other?. Thus arguments on the role of the other in identification process, self/other conceptualization and Orientalism as an othering mechanism of the west are presented to provide a theoretical framework. The question of how Turkish-European affairs have developed since the eighteenth century is answered in order to constitute a historical background of EU-Turkey relations, adopt theories of othering and observe construction of Orientalism. Lastly the traces of Orientalism since Turkey?s application for membership in 1987 are searched in the official documents of the EU and statements of European statesmen. Religion, culture and civilization are analyzed as differentiating factors in the hegemonic relationship between the west and the Orient, between the EU and Turkey. It will be concluded that Orientalism continues to be an influential factor in EU?s enlargement process, specifically in Turkey?s accession.