Âşık Gül Ahmet Yiğit hayatı, sanatı, şiirleri, hikâyeleri
Minstrel Gül Ahmet Yigit his life, art, poems, stories
  1. Tez No: 217158
  2. Yazar: HATİCE KONAKLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BERAT ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
26.07.1955'te Gaziantep ilinin, İslahiye ilçesinin Fevzipaşa köyünde doğan Gül Ahmet YİĞİT, badeli âşıklarımızdandır. Küçük yaşta saz çalıp, şiirler yazan ozanımızın âşıklığının temelinde annesinin güzel ağıtlar yakabilmesi ve gördüğü bir rüya yatmaktadır. Ustaları olarak okuduğu Karaca Oğlan'ı, Dadaloğlu'nu, Yunus Emre'yi kabul etmektedir. Ozanımız, öğretmenlik ve müdürlükten sonra emekli olur. Sarımazı'da ikâmet eden âşığımız iki çocuk babasıdır. Kendisine, kardeşinin önerdiği ?Gül? mahlasını almıştır. 1974'te Konya Âşıklar Bayramına katıldıktan sonra âşıklık yolu açılır. Özellikle Çukurova'da çok tanınır. Yurt içinde ve yurtdışında birçok yerleri gezip görmüştür. TRT'nin açtığı yetişmiş mahallî sanatçı sınavında başarılı olur. Kıbrıs'ta, Sayın Rauf Denktaş Bey'den plaket alır. Toplam 167 madalya, 26 plaket ve çeşitli teşekkür belgeleri kazanır. Ozanımızın dili açık ve anlaşılır. Şiirlerinde mahallî kelime yok denecek kadar azdır. Bunda öğretmen olmasının payı büyüktür. Gül Ahmet Yiğit, vatanına ve milletine âşık, milliyetçi bir halk ozanıdır.
Özet (Çeviri)
Gul Ahmet YIGIT who was born in 26.07.1955 in Gaziantep province, Islahiye sub-province, Fevzipasa village is one of our badeli minstrel. On the basis of minsrelsy of our misntrel who could play baglama and write poetry was the nice elegizing of his mother and his sleeping for a dream. He accepts Karaca oglan, Dadaloglu, Yunus Emre whom he read as his masters. Our minstrel retired after teaching and directorship. Our minstrel residing at Sanmazi has two children. He took the appellation of“Gul”that his brother proposed. After participating in Konya Festival for the Minstrels in 1974, the way of minstrelsy opens for him. He is known, especially in Cukurova. He had been around many places in homeland and foreign lands. He had been successful in the exams of local talents that was opened by TRT. He receives a plaquette from Mr. Rauf Denktaş in Cyprus. He totally wons 167 medals, 26 plaquettes and various certificates of achievements. Language of our minstrel is clear and understandable. In his poems, local words are little or no. Being a teacher has big share for this. Gul Ahmet Yigit is a nationalist folk minstrel who is loyal to his country and nation.