Münavi'nin Suyuti'ye itirazları (Feyzu'l-Kadir'in altıncı cildi örneği)
Munawi's objections against Suyuti (Faydu'l-Qadeer's sixth volume exclusively)
  1. Tez No: 217172
  2. Yazar: LOKMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKERİYA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hadisleri bir araya toplama amacıyla yapılmış çalışmaların en önemlilerinde biri de Suyûtî'nin el-Câmiu's-Sağîr adlı eseridir. Suyûtî'nin mütesahil olarak kabul edilmesine rağmen bu kitabın İslam dünyasında yaygın bir şekilde kullanılması, içinde yer alan rivayetlerin sıhhatinin tespitini zorunlu kılmaktadır. Münâvî'nin Feyzu'l-Kadîr adlı şerhi bu amaçla yapılmış çalışmaların başında gelmektedir. Münâvî, eserinde Suyûtî'nin el-Câmiu's-Sağîr'deki rivayetlerin sıhhati hakkında vermiş olduğu hükümlere bazı itirazlarda bulunmaktadır. Bizim çalışmamızda Münâvî tarafından Suyûtî'ye yöneltilen itirazlar Feyzu'l-Kadîr'in 6. cildi çerçevesinde ele alınmıştır. Suyûtî, eserine hadis usulü açısından makbul olmayan rivayetlerden çok sayıda almıştır. Onun eserini şerh eden Münâvî, kimi yerlerde dolaylı yoldan, kimi yerlerde açıkça bazı rivayetlerin bu eserde yer almasını eleştirmektedir. Eleştiri konusu olan rivayetler tarafımızdan incelenmiş, mezkur müelliflerin haklı veya haksız olduğu noktalar belirtilmiştir. Münâvî, her ne kadar bazı hükümler noktasında hata etmiş olsa da el-Câmiu's- Sağîr, Münâvî'nin şerh çalışmasının yardımı olmadan okunması doğru değildir.
Özet (Çeviri)
One of the most important works written to compile ahadith (traditions) is Suyuti?s al-Camiu?s-Sageer. Although Suyuti was considered lenient in acceptence of hadith, widespread use of this book in Muslim World necessitate researching the authenticity of traditions report which this book contains. Munawi?s Faydu?l-Qadeer is a leading work among the works written for this puspose. In his book, Munawi has raised some objections against Suyuti?s judgements on the authenticity of reports. In my dissertation, Munawi?s objections against Suyuti have been studied on the basis of sixth volume of Faydu?l-Qadeer. Suyuuti put large numbers of traditions, which are unacceptible in accordance with rules of usulu?l-hadith (hadith science), in his book. Sometimes Munawi, who annotated his work, criticizes explicitly and sometimes indirectly some (unacceptable) reports in this work. In this study, these criticized reports was studied and it is stated where the two scholars are right and where they are not. However wrong Munawi are about some judgements, it is not correct to read al- Jamiu?s-Sageer without help from Munawi?s annotation.