Müller kalıp sistemi 36-42 beden, temel beden ve temel kol kalıplarının antropometrik ve ergonomik uyumunun incelenmesi ve geliştirilmesi
Müller pattern system 36-42 sizes, investigating and improving of basic size and basic sleeve patterns anthropometry and ergonomic harmony
- Tez No: 217175
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MİYASE ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Kadın giyiminde sıkça rastlanan sorunların en önemlisi giysilerin vücuda tam olarak uymamasıdır. Bu sorun Türk standartlarına uygun olarak hazırlanmıs bir temel beden ve kol kalıbının gelistirilmesiyle asılacaktır. Buna göre temel beden kalıbı hazırlanacak kisi ya da grubun vücut özellikleri ve vücut tipleri tanınarak bunun dogrultusunda temel beden kalıbı hazırlanmalıdır. Bu arastırmada; Müller kalıp sisteminin standart ölçülerine Müller kalıp sisteminin bolluk tablosunda ki normal elbise bollugu eklenerek elde edilmis ölçülerden faydalanarak Müller Kalıp Sistemi ile hazırlanan 36, 38, 40, 42 beden, kadın temel beden kalıplarının 18-25 yas arası kız ögrenciler üzerinde denenip, elde edilen verilere paralel olarak kadın temel beden kalıplarının gelistirilmesi düsünülmüstür. Arastırma sonucunda elde edilen verilere göre Müller Kalıp Sistemi ile hazırlanan 36, 38, 40, 42 beden, kadın temel beden kalıpları 36, 38, 40, 42 beden 18- 25 yas arası kız ögrencilere tam olarak uyum saglamamaktadır. Müller Kalıp Sisteminin Türk kız ögrencilerine uymamasının nedeni Türk kadının farklı anatomik yapısı olabilir. Beslenme, kalıtım ve çevre gibi faktörlerin anatomik yapı üzerinde etkisi oldugu düsünülebilir. Arastırma sonucunda elde edilen veriler dogrultusunda Müller Kalıp Sistemi temel beden ve temel kol kalıpları gelistirilmis ve gelistirilen temel beden ve temel kol kalıpları kız ögrenciler üzerinde tekrar denenmis ve herhangi bir problemle karsılasılmamıstır.
Özet (Çeviri)
Among the most common problems of women?s wear, the most important one is that clothes do not fit on bodies precisely. This problem will be overcome by forming a basic size and sleeve pattern prepared in conformity with Turkish standards. So, body features and types of people or groups, for whom a basic size pattern will be prepared, should be defined and the basic size pattern should be prepared concerning these results. This research aims to improve women?s basic size patterns on the basis of data which have been obtained from the trials of 36, 38, 40, 42 size women?s basic size patterns on schoolgirls aged between 18-25, which were prepared with Muller Pattern System by using the measurements taken by adding normal dress looseness in Muller Pattern System looseness chart to Muller Pattern System standard measurements. According to data obtained at the end of the research, 36, 38, 40, 42 size women?s basic size patterns prepared with Muller Pattern System haven?t fit completely 36, 38, 40, 42 size schoolgirls aged between 18-25. The reason why Muller Pattern System does not fit Turkish schoolgirls may stem from different anatomical structure of Turkish woman. Factors such as nutrition, genetic and environment may have an effect on anatomical structure. In parallel with data obtained at the end of the research, Muller Pattern System basic size and basic sleeve patterns have been improved and these basic size and basic sleeve patterns have been retried on schoolgirls and no problem has been observed.