Türk İş Hukuku'nda çalışma koşullarında değişiklik
Amendment of labor conditions in Turkish Business Law
- Tez No: 217174
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK HADİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
?Türk İs Hukuku'nda Çalısma Kosullarında Degisiklik? baslıklı tezimin inceleme konusu 4857 sayılı is Kanunu'nun ?Çalısma Koşullarında Degisiklik Ve iş Sözlesmesinin Feshi? baslıklı 22. maddesidir. iş Kanunu'nun 22. maddesine göre ?işveren, is sözlesmesiyle veya is sözlesmesinin eki niteligindeki personel yönetmeligi ve benzeri kaynaklar ya da isyeri uygulamasıyla olusan çalısma kosullarında esaslı bir degisikligi ancak durumu isçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu sekle uygun olarak yapılmayan ve isçi tarafından altı isgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen degisiklikler isçiyi baglamaz. sçi degisiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, isveren degisikligin geçerli bir nedene dayandıgını veya fesih için baska bir geçerli nedenin bulundugunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle is sözlesmesini feshedebilir. isçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir. Taraflar aralarında anlasarak çalısma kosullarını her zaman degistirebilir. Çalısma kosullarında degisiklik geçmise etkili olarak yürürlüge konulamaz.? Tez çalısmamızda çalısma kosullarında yapılacak degisikliklerin tabi olacagı sart ve yöntemler ile yapılan degisikligin hukuki sonuçları ayrıntılı olarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The subject of my thesis titled Amendment of Labor Conditions in Turkish Business Law is Article 22 of Business Code number 4857 which is titled Amendment of Labor Conditions and Annulment of Work Contract. According to Article 22 of the Business Law, the Employer can make a broad amendment in the labor conditions that are formed with the work contract, or personnel regulations and similar documents which are annexed to the work contract, or workplace applications, provided that the worker is informed about the amendment in written. The amendments which are not made according to this and accepted by the worker in written in six days? period do not obligate the worker. In case the worker does not accept the amendment offer within this period, the employer can annul the work contract provided that he explains in written within the obligatory notification period that the amendment is based on a plausible reason or there is another reason for annulment. In this case the worker can bring an action in accordance with the provisions of articles 17-21. The parties can amend the labor conditions any time with a mutual agreement. Amendment of labor conditions can not be brought into effect retrospectively. In our thesis study, the conditions and methods concerning the amendments in labor conditions and legal outcomes of the amendments are examined in detail.