Müller kalıp sistemi 3-6 yaş temel beden ve kol kalıplarının denenmesi ve geliştirilmesi
Muller pattern system 3-6 years basic size and testing and developpent of arm molds
  1. Tez No: 665594
  2. Yazar: NURHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİYASE ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmada“Müller Kalıp Sistemi 3-6 Yaş Temel Beden ve Kol Kalıplarının 3-6 Yaş Çocukları Üzerinde Denenmesi ve Geliştirilmesi”ele alınmıştır. Araştırma tarama modellidir. Bu araştırmanın evreni, Konya ili merkez ilçelerindeki 3-6 yaş kız çocuklarıdır. Örneklemi, Konya ili merkez ilçelerinde farklı sosyoekonomik düzeyleri temsil eden okullar, kreşler ve evlerden seçilen 3-6 yaş kız çocukları oluşturmaktadır. Araştırmaya 3, 4, 5, 6 yaş grubundan 100'er kız çocuğu dahil edilmiştir. Çocuklar üzerinde Müller kalıp sistemi temel beden ve kol kalıpları denenmiş ve her çocuğun temel ölçüleri alınmıştır. Müller kalıp sistemi çocuklara uygunluk düzeyini tespit etmek için bedenin, belin, kalçanın, kol boyunun, yakanın, koltuk derinliğinin, ön uzunluğun, arka uzunluğun, omuzun, kol genişliğinin, bilek genişliğinin, omuz dikiş yerinin ve yan dikiş yerinin uygunluk düzeyi tablolara aktarılmıştır. Tablolara aktarılan veriler ışığında Müller kalıp sistemi 3-6 yaş temel beden ve kol kalıplarının çocuklara uygunluğu % hesapları ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Müller kalıp sistemi 3-6 yaş temel beden ve kol kalıplarının 3-6 yaş Türk çocuklarına uyumları yates düzeltmesi yapılarak, χ²(khi-kare) testi ile kontrol edilmiştir. Her temel ölçünün grafiği bilgisayarda oluşturulmuştur. Vücut ölçüleri yaş gruplarına göre bilgisayarda tasnif edilerek, her ölçünün ortalaması, standart sapması, minumum değerleri, maxsimum değerleri, medyanı verilmiştir. Araştırma da elde edilen bulgulara göre Müller kalıp sistemi 3-6 yaş çocuklarına tam olarak uyum sağlamamaktadır. Müller kalıp sistemi temel beden ve kol kalıplarının omuz, yaka, bel, kalça kısımlarında problemlerle karşılaşılmıştır. Alman çocuklarının anatomik yapılarına göre hazırlanan ve 30 yıl önce ülkemizde kullanılmaya başlayan Müller kalıp sisteminin, günümüz çocuklarına uyumunda problemler olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bu süreçte çocukların anatomik yapılarında beslenme, kalıtım, çevre vb. etkenlerde değişiklikler olduğu düşünülürse kalıpta karşılaşılan uyumsuzluklar doğaldır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kalıplar geliştirilmiş ve 3-6 yaş kız çocuklarına uygun hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research“testing and improuing of the 3-6 age basic size and sleeve patterns of Müller Pattern System on the 3-6 years-old children”has been dealt with. The research is based an scanning model. This research includes the 3-6 yers-old girls in the centre counties of Konya. The 3-6 years-old girls chosen from schools, nurseries and houses which represent different socioeconomic levels of the centre counties in Konya constitute the illustration. 100 girls from each of 3,4,5,6 age groups have been included to the research. Basic size and sleeve pattern of Müler pattern system has been tried on the children and basic size of each child has been taken. To fix the suitability level of Müler pattern system for the children, the suitability level of the body, woist haunch, sleeve length, collar, armpit deepness, front length, back length, shoulder, sleeve breadth, wrist breadth, shoulder sewing place and side sewing place have been transferred into the table. The data transferred into the tables, the suitability of the 3-6 age basic body and sleeve model of Müler pattern system for the 3-6 years-old Turkish children have been checked with x2 test by yates correcting. The graphic of each basic measure has been drawn at computer. The average, standard deviation, minimum values, maximum values and median of each measure have been given, classifying the body sizes according to the age groups at computer. According to the data obtained from the research Müler pattern system is not exactly suitable for the 3-6 years-old children. Some problems have been met at shoulder, collar, waist and haunch parts basic size and sleeve patterns of Müler pattern system. It has been concluded that Müler pattern system which was prepared for German children's anatomies and started to use in our country 30 years age, has same suitability problems with today's children in this process concerning the differences of nutrition, in heritance, environment etc factors amongst the children anatomies, the unsvitability of the pattern is natural. Patterns have been improved by means of the data obtained from the research and adapted to the 3-6 years old grils