Oltu Şura Hükümeti
Oltu Sura Government
  1. Tez No: 217179
  2. Yazar: SABİT AKIN ZAİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALAATTİN AKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Oltu, 93 Harbi denilen 1877?1878 Osmanlı-Rus savasından Kars, Ardahan ve Batum ile beraber Berlin Antlasması ile Rusya'ya savas tazminatı olarak verilmistir. 1917'de Rusya'da baslayan ihtilalden sonra Ruslar, Oltu'yu Ermeni ve Rumların hâkimiyetine bırakarak terk ederler. Elviye-i Selâse, 1918 Brest-Litovsk Antlasması'ndan sonra tekrar Anavatana kavusmustur. Ancak Mondros Mütarekesi'nden sonra bölge, ingilizlerin kontrolünde Ermeni ve Gürcülerin isgaline ugramıstır. Oltulular milli bir dayanısma göstererek, Oltu islam Komitesi'ni kurmus ve teskilatlanmıstır. Kars'ın ingilizler tarafından isgal edilmesiyle Oltu Sura Hükümeti'ni kurarak bagımsızlıgını ilan etmistir. Ermeniler, Rumlar, Gürcüler ve özellikle ingilizlere karsı yürütülen siyasi ve askeri mücadeleler sonucunda Ermeni ve Rum çetelerini bölgeden çıkararak esarete son vermistir. 13 ay bagımsız faaliyet yürüttükten sonra 20 Mayıs 1920 tarihli B.M.M. toplantısında Türkiye'ye iltihak etmistir.
Özet (Çeviri)
Oltu was delivered to Russia together with Kars, Ardahan and Batum as a war compensation with Berlin Agreement after Otoman- Russian war which was called 93 War in 1877-1878. After the revolution which had been started in 1917 in Russia, Russians left Oltu to sovereignty of Greek and Armenian. Elviye-i Selase reunifed to mainland with 1918 Brest-Litovsk Agreement. After Mondros Treaty, the region was occupied by Armeians and Georgians under the control of English. People of Oltu formed Oltu Islam Comittee and began to reorganize themselves with showing national solidarity. After English had occupied Kars, People of Oltu founded ?Oltu Sura Goverment? and declared their independence. Oltu?s people had put an end to the salavery as putting out the Armenian queruious from this area as a result of the political and military struggle put into force against to Armenians, Georgians, Greek and English.Oltu Sura Goverment joined to the motherland by the meeting on 20 May 192O after governed 13 years.