Belediye hizmetlerinde özelleştirme uygulamaları: Amaçlar, yöntemler ve sonuçlar
Privatization applications on municipality services: Purposes, methods and results
  1. Tez No: 217178
  2. Yazar: DÖNDÜ ÖZLEM ACER
  3. Danışmanlar: PROF. ORHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
1970'li yılların sonunda bütün dünya ülkelerinde kamu yönetiminin rolü ve fonksiyonlarının küçültülmesi gerektigi düsüncesi tartısılmaya baslamıs, özellestirme genel ve yerel kamu hizmetlerinin arzında alternatif bir yöntem olarak birçok ülkede önem kazanmıstır. Yasanan gelismeler, 1983 yılında ülkemizin de gündemine girmistir. Çalısma, hizmet sorumlulukları artan ancak hizmet sunumunda ciddi sorunlar yasayan belediyelerimizin, dikkat edilmesi gerekli hususları göz önünde bulundurarak özellestirme ile hizmetlerinde tasarruf ve etkinlik saglayabilmelerinin mümkün oldugunu gösterebilmeyi amaçlamaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde, özellestirme kavramının tanımı, amaçları, yapılan tartısmalar, belediye hizmetlerinin özellestirilmesinin nedenleri, amaçları, yöntemleri, uygulamalardan dogabilecek sorunlar ve çözüm yolları ele alınmıstır. ikinci bölümde, özellestirmede öncü olan ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa'daki belediye hizmetlerinin özellestirilmesi uygulamaları ayrıntılarıyla ele alınmıstır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de belediye hizmetlerinin yerine getirilmesinin tarihsel gelisimi, son reform çalısmaları, belediye hizmetlerinin özellestirilmesinin hukuki dayanakları, nedenleri, amaçları, kalkınma planları ve yıllık programlarda yapılan düzenlemeler, uygulanan özellestirme yöntemleri ele alınmıstır. Dördüncü bölümde çesitli belediyelerimizde yapılan özellestirme uygulamaları ile genellemeler yapılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the late 1970?s the thought to lower public management functionality and role started to argued in the whole world, and privatization became important in many countries as an alternate method to supply public and local services. Privatization is put on the agenda of Turkey in 1983. This study aims to point that, it is possible for municipalities that have more liability about services but have problems about providing them, to increase efficiency and savings by privatization with watchfulness of factors which are important. In the first part of the study, the definition of privatization, purposes, discussions on privatization, reasons for privatizing municipality services and its purposes, methods and problems that occur on applications and its solutions are tried to explain. In the second part the leader countries of privatization; USA, England, Germany and France, are detailed of their applications on privatizing municipality services. In the third part of the study, historical development of privatizing municipality services in Turkey, latest reforms on privatization, the law support on privatizing municipality services, reasons, purposes, alignment on development plans and annual programs and the applied privatizing methods are tried to explained. Generalizations with privatization applications on some municipalities exist in the fourth part.