Peyami Safa'nın romanlarında sosyal değişme ve din
Social change and religion in the novels of Peyami Safa
- Tez No: 217182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULLAH ALPEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma ile Sosyal Değişme ve Din hadisesinin Peyami Safa'nın Romanlarına nasılyansıdığının ortaya çıkarılması amaçlandı. Bu bağlamda, ilk olarak çalışmaya ilişkin kuramsalyapı üzerinde duruldu. Daha sonra yazarın hayatı, eserleri ve fikir dünyası irdelenmeyeçalışıldı. Ardından Sosyal Değişme ve Din Hadisesi genel bir çerçevede ele alındıktan sonraPeyami Safa'nın romanlarında konu tesbit edilmeye ve tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to convel how the issue of social change and religion was reflectedin the novels of Peyami Safa. First, the theoretical frame was studied. Secondly, the outhor?slife, works and thoughts were looked into. Following that, social change and religion wasdealt wih within a general framework and finally the subject matter in his novels wasdiscussed.