Yeni reklam araçları ve kurum imajı oluşturma sürecine katkıları
New advertising tools and their effects on corporate image process
  1. Tez No: 217197
  2. Yazar: TARIK DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKSEL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve tüketici alışkanlıklarında meydana gelen yeni gelişmeler hedef kitleye ulaşmak için reklam yaratıcıları ve imaj oluşturucuları yeni yöntemlere yöneltmiştir. Mesaj iletilirken tüketiciye ulaşmak için birden fazla yol kullanmak kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Geleneksel reklam araçlarının etkinliğini yitirdiğini söylemek şuan için mümkün değildir ancak yeni reklam araçlarının hedef kitleye ulaşmak için önemli kanallar olduğu da göz ardı edilemez bir gerçektir. Yeni reklam araçları kendini gün geçtikse geliştirmekte ve yenilenmektedir ancak geleneksel reklam araçları gelişim sürecini tamamlamak üzeredir. Reklamcılar yeni reklam araçlarını sadece doğrudan satış için değil kurumun var olan imajını güçlendirmek veya yeni olumlu imaj yaratmak amacıylada kullanmaktadırlar. Yeni reklam araçları teknolojik gelişmelerin sonucunda yaygınlaşan teknolojik ürünleri kullanarak hedef kitleye doğrudan mesaj iletmeyi hedefleyen reklamcıların vazgeçilmez mesaj ileti aracı olmuşlardır. Yeni reklam araçları kulanım amacı olarak gönderilen mesajlar doğrultusunda tüketiciyi hemen harekete geçirerek satın alma davranışı gerçekleştirmeye yönelik oldukları gibi uzun vadede kurum imajı oluşturmaya yönelik bir misyonları vardır.
Özet (Çeviri)
Developments and innovations of technology and consumer behaviours directed advetisers to new methods for reach to target groups. Using of multiple methods to reach target groups has been obligation while sending a message. To claim that uneffectiveness of traditional advertising is not possible but it?s undeniable reality that new advertising tools are important for reach to target groups. New advertising tools have improved and innovatiated continously but traditional advertising tools? development process has almost been completed. Advertisers use new advertising tools for not only direct marketing but also reinforce image of corporation or create new positive image. New advertising tools have become indispensable messaging tools of advertisers who aim to send a message directly to target group using technological products to become widespread results of technological developments. Missions of these tools are both directing consumers to purchase behaviour as soon as possible and creating image of corporate in the long term.