El-Fevzu'l-Kebir bağlamında Şah Veliyyullah Dihlevî'nin Ulumu'l-Kur'an anlayışı
Shah wWli Allah Dehlewi's understanding of Ulumu'l-Qur'an (Qur'an sciences) in context of Al-Favzul Kabir
- Tez No: 217203
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF IŞICIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalısma dört bölümden olusmaktadır. Giriste Ulûmu'l-Kur'an kavramını ortaya çıkısı, tarihi süreç içerisinde gelisimi ve Dihlevî'ye kadar ve ondan sonra günümüze kadar bu konuda yazılan belli baslı eserler özet olarak tanıtılmıstır. Birinci bölümde Dihlevî'nin hayatı, ilmi sahsiyeti, dönemindeki önemli olaylar, bu olayların onun eserlerine ve ilmi birikimine etkisi vb konular ele alınmıstır. kinci bölümde ise Kur'an limleri kavramından baslamak üzere Dihlevî'nin ele aldıgı konular mukayeseli olarak incelenmis, Diger âlimlerle örtüsen ve farklı olan yerler belirlenmeye çalısılmıstır. Sonuç kısmında ise bu arastırmanın neticeleri ortaya konulmak suretiyle genel bir degerlendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the Introduction Chapter, firstly, it has been examined the emerging of the concept of Ulumu?l-Qur?an (Qur?an Sciences) and its progress in History, thereafter, it has been presented briefly some well-known works in this subject which is until Dehlewi and since Him until today. In the First Chapter, it has been taken up Shah Wali Allah Dehlewi?s life, His scientific personality and some important events at that time that He lives and these events? affect to His works and scientific life etc. In the Second Chapter, being begun the concept of ?Ulumu?l-Qur?an? (Qur?an Sciences), it has been examined comparatively the subjects which Dehlewi considers, and it has been tried to determine his same and different opinions with other scholars. As for the Conclusion Chapter, it has been made a general evaluation, being given this Research?s results.