Fiziki coğrafya açısından Melendiz Çayı Havzası'nın incelenmesi.
Searching of the stream Melendiz as physical geography.
  1. Tez No: 217202
  2. Yazar: HALİL MESUT BAYLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Arastırma sahasını, Melendiz Çayı Havzası (Aksaray) teskil etmektedir. Melendiz Çayı Havzası, Tuz Gölü Kapalı Havzası içerisinde yer alır. Havzanın Ihlara Vadisi kısmı, Kapadokya turizm bölgesine dâhil edilir. Arastırma sahası ve yakın çevresindeki arazide, Paleozoik, Mesozoyik, Tersiyer ve Kuvaternere ait formasyonlar görülmektedir. Arastırma sahası ve çevresinde dikkat çeken morfolojik unsurlar, daglık-tepelik alanlar, piedmont düzlükleri, peribacaları ile Ihlara Kanyonu'dur. Havzanın ana akarsuyunu Melendiz Çayı'nın, en büyük kolunu Gögüs deresi olusturmaktadır. Akarsu, tüm kollarıyla beraber tespit ettigimiz yaklasık 565,2 km²'lik bir alanı drene eder. Melendiz Çayı, yan kolların birlestigi sahalarda dandritik, ana akarsu akıs alanı boyunca Örgülü drenaj görülmektedir. Melendiz Çayı Havzası'nda genel hatlarıyla ç Anadolu karasal iklimi hakimdir. Dogal bitki örtüsü step formasyonlardan olusur. Havza'da büyük toprak gruplarından Kahverengi toprak, kireçsiz kahverengi toprak, kolüvyal toprak, kireçsiz kahverengi orman topragı ve alüvyal topraklar baslıca toprak çesitleridir. Arastırma sahasındaki yerlesmeler genelde toplu yerlesme özelligi göstermektedir. Havza ilk çaglardan beri önemli bir yerlesim merkezidir. Ana geçim kaynagını kuru tarım, dere kenarlarında bahçe tarımı ve turizm olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Melendiz River Basin (Aksaray) foms the research area. It is in the Lake Tuz Close Basin. The Ihlara Valley part of the Basin is put into the Capadocia Tourism Region. Paleozoik, mesozoik, tersiyer and kuaterner formations are seen at the research area and its neighbourhood. The highlighting morphologic items at and surround the search area are highlands, piedmond plains, earth pillars and Ihlara Canyon. The Melendiz Stream and its biggest branch, the Gögüs Stream consist the main river of the basin. The river drains an area that is nearly 565,2 km² with all the branches. The Melendiz Stream Basin, dandritic drainage is seen at the areas connecting to the side branches, whereas plaited drainage is seen along the main river flowing area. Interesting morphologic items in the search area and its surrounds are zones that are mountained, piedmonds and plains in the east of the Çiftlik and Ihlara Canyon Valley. Mostly the ç Anadolu continental climate is dominanat at the Melendiz Stream Basin. The natural plant shroud is farmed by stepe formatins. Brown soil, limeless Brown soil, coluvial soil, limeless brown jungle soil and aluvial soil are the main soil kinds of the great soil groups seen at the basin. The people at the research area generally shows the collective settlement features. The basin is an important center since ancient periods. The main subsistence resources are agriculture, horticulture around the streams and tourism.