Göç, kültürel farklılık ve kentleşme sürecinde Bolvadin ilçesi Ağılönü örneği ve din
In the process of migration, cultural difference and urbanization, example of district of Ağilönü taking part in Bolvadin
- Tez No: 217205
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Son birkaç yüzyıl içinde Batı'da baslayan ve etkileri tüm dünyayı saran modern medeniyet, dünyanın öteki toplumlarını olduğu gibi Türk toplumunu da derinden etkilemistir. Toplumumuzun son dönemde yasadığı değisimlerin hızı kent merkezlerinde artarken, kırsal kesimlerde de değisimin izlerine sahit olunmaktadır. Bu çalısmada ?ç Batı Anadolu'da örnek olarak seçtiğimiz Afyon'un Bolvadin ?lçesi Ağılönü Bölgesi'nde değisen ve değismeyen kültürel yapıları ve bu arada geleneksel toplum hayatının önemli bir kurumu olan dinin çok boyutlu fonksiyonunun değisimi ele alınmıstır. Çalısmanın birinci bölümü Ağılönü Bölgesi'nin bağlı olduğu Bolvadin ?lçesi'nin tarihçesi, coğrafi konumu, iklim ve bitki örtüsü, ekonomik, demografik özellikleri hakkında genel bilgileri içermektedir. ?kinci bölümünde ise Ağılönü'nün tarihi gelisimi ele alındıktan sonra coğrafi yapısı, ekonomik, demografik yapılanması hakkında genel bilgiler verilmistir. Bununla birlikte sırasıyla bölgenin bugünkü görünümü, yani altyapı hizmetleri, mevcut mekân olusum ve kurumları, üretim ve ticari üniteleri gibi hayatın devamlılığını sağlayan fiziki özellikleri ve arka planındaki sosyo-kültürel ve dini yapısı ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
For the last centuries, modern civilization whose effects have been spreading all over the world and which has begun in the West firstly, has affected Turkish community in addition to the other communities. In this research we chose district of Ağılönü taking part in Bolvadin, subdivision of Afyon, in the West Anatolia as a model. We examined changing and stable cultural structures and changing number of dimensional functions of religion which is a important instituon for the life of tradional society. In the first part of the research, It includes short history, geographical structures, climate plant cover, economy and demographic features of district of Ağılönü taking part in Bolvadin. In the second part, after examining historical development of Ağılönü, general information about geographical structures, economy and demographic features was given.In addition to this, latest appearence of the district:substructure services, formation of places and instituon and physical features, supplying to continue life like production and commercial units and with these, social-cultural structures and structures of religion were searched