Kentleşme süreci ve kentsel dönüşümün Gaziosmanpaşa ölçeğinde incelenmesi
The process of urbani̇zati̇on and urban transformati̇on i̇n the Gazi̇osmanpaşa scale investigation
  1. Tez No: 366768
  2. Yazar: SELÇUK ÇİVİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışması kentleşme sürecinde yaşanan gecekondulaşma ve çarpık yapılaşma sonucunda oluşan ve deprem sonucu Gündemimize gelen kentsel dönüşüm kavramının, Dünyada ve Türkiye'de yapılan kentsel dönüşüm/yenileme projeleri de incelenmiş ve neticesinde kentsel dönüşüm olgusu olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınmıştır. Bu bağlamda, Kentlerin geçmişteki işlevini veya kullanım yoğunluğunu kaybederek ekonomik, fiziksel ve sosyal açılardan çöküntüye uğramış bölgelerinde, kentsel yasam kalitesini yeniden sağlamak için farklı boyutların ön plana çıkarıldığı kentsel dönüşüm projeleri uygulanmaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın amacı, kentsel dönüşüm sürecindeki olumlu ve olumsuz durumların dönüşüm projelerinin başarısını da olumlu ve olumsuz bir yönde etkileyebileceği üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak da, kentsel dönüşüm projelerinin başarıya ulaşması konusunda merkezi ve yerel yönetim mercilerine yol göstermesi üzerine bir kısım önerilerde bulunulmuştur. Türkiye'de 1940'lı yıllarda başlayıp 1950'li yıllarda ivme kazanan köyden kente göç dalgası sonucunda, kırsal alanlardan gelen nüfusun kentlerde istihdam edilememesi ve bu nüfusu barındıracak konut arzının yetersiz oluşu kent çeperlerinde gecekondu adı verilen kaçak konut yapılarının oluşmasına ve bu gecekondularda yaşayıp ikincil ekonomik sektörlerde çalışan yoğun bir göçmen kitlesinin kent nüfusunun ağırlıklı bir parçası haline gelmesine neden olmuştur. İkinci Dünya savaşından sonra Dünya'da, 1980'li yıllardan sonra da Türkiye de önem kazanan Kentsel Dönüşüm Projeleri, nüfusu her geçen gün artan metropol kentlerin yeniden planlanması, yapılanması ve halkın daha rahat, daha sağlıklı, daha modern bir çevrede yaşaması; kültürel ve yeşil alanlarıyla daha ferah ve daha güzel bir kent yaratma isteği açısından artık vazgeçilmez bir gereksinim haline gelmiştir. 21. Yüzyılda kentsel yaşam olgusunun her alanda hâkim olacağı düşünülmektedir. Dünya nüfusunun yarısından çoğu, Türkiye nüfusunun ise %78'lik bir oranı kentlerde yaşamaktadır. Son yıllarda dünya ekonomik ve siyasal düzeninde yaşanan gelişmeler, yani küreselleşme, kentleri büyük ölçüde değiştirmeye başlamıştır. Kentler karmaşık ve değişken sistemlerdir. Bu kapsamda değişim ve dönüşüm süreçleri kaçınılmazdır. Aynı zamanda kentsel dönüşüm, kentsel alanlarda yapısal bir değişimi de ifade etmektedir. Ekonomideki değişimler veya ekonomik düzenin değişmesiyle kentsel alanlarda bir takım değişimler ve dönüşümler yaşanmaktadır. Aynı zamanda, kentlerdeki farklı sosyal, fiziksel, siyasal ve ekonomik değişimlerden dolayı, belli bölgelerde gecekondulaşma, çarpık kentleşme ve kaçak yapılaşma oluşmaktadır. İşte bu nedenle bu alanlar kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yeniden canlandırılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis urbanization in the process of squatting and unplanned construction resulting from the earthquake as a result of Agenda arriving urban transformation of the concept of the world and in Turkey, the urban renewal / renovation project also examined and as a result of urban renewal cases positive and negative aspects are discussed. In this context, the city of the past function or use, density, losing economically, physically and socially devastated areas, urban quality of life to restore different dimension to the fore removed from the urban transformation projects are implemented. In this context, the purpose of the study, positive and negative situations in the process of urban transformation project, the success of the transformation of positive and negative affect can be focused on. As a result, the success of urban regeneration projects in the central and local government authorities on their way to show some suggestions have been made. In Turkey in the 1940s, starting in the 1950s, accelerated rural-urban migration wave, resulting from rural areas of population in urban employment can not be, and this population will host the housing supply was inadequate, the city wall in the slum called illegal residential structures in the formation and in the slums live and secondary economic a dense mass of migrant workers in sectors of the urban population has led to a weighted become part. World War II after the world in the 1980s and then in Turkey gained prominence Urban Transformation Project, a population growing metropolitan city re-planning, structuring and people more comfortable, healthier, more modern environment to live; with cultural and green areas are more spacious and more in terms of a desire to create a beautiful city now has become an indispensable requirement. Of the phenomenon of urban life in the 21st century is considered to be dominant in all areas. More than half of the world's population, a proportion of 78% of Turkey's population live in urban areas. In recent years, developments in the world economic and political order, ie globalization, the city began to change drastically. Cities are complex and variable system. In this context, the process of change and transformation is inevitable. At the same time urban regeneration, urban areas also represents a structural change. Changes in the economy or the change of economic system in urban areas, there have been a number of changes and transformations. At the same time, in cities of different social, physical, political and economic changes, due to slum housing in certain areas, rapid urbanization and illegal construction is made. For this reason, these areas are trying to revitalize urban transformation for his work.