Basel II çerçevesinde bankalarda kurumsal yönetim ve Türkiye'deki ticari bankalar üzerine bir araştırma
Corporate governance in banking sector on basel II and a research on commercial banking sector in Turkey
  1. Tez No: 217252
  2. Yazar: ABDULKADİR TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kurumsal yönetim, bir şirketin yönetimi ile yönetim kurulu, hissedarları ve diğer pay sahipleri arasındaki ilişkinin düzenlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Kurumsal yönetim, şirketlerde ve ekonomide yatırımların artmasını teşvik etmekte ve uzun vadede performansı ve rekabeti güçlendirmektedir. Tüm dünyada tek bir kurumsal yönetim modeli bulunmamaktadır. Diğer taraftan, tüm kurumsal yönetim sistemleri adillik, sorumluluk, hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerini taşımaktadır. Temel olarak Anglo Sakson ve Kıta Avrupa Kıtası olmak üzere iki model bulunmaktadır. Bankalar ekonomik ve finansal sistemde kritik öneme sahiptir. Bankalar finansal aracılık ve kredilendirme rolü nedeniyle ekonominin yapı taşı konumundadır. Bu nedenle Basel Komite bankalarda sağlam kurumsal yönetimin teşvikini sağlamak amacıyla 1999 yılında doküman yayınladı. Bu çalışmada Türkiye'deki Ticari Bankalarda kurumsal yönetim incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance involves a set of relationships between a company?s management, its board, its shareholders and other stakeholders. Corporate governance helps companies and economies attract investment and strengthens the foundation for long-term economic performance and competitiveness in several ways. There is no one model of corporate governance that works around the world. On the other hand, all corporate governance systems revolve around four core principles: fairness, accountability, responsibility and transparency. Basic two corporate governance models are important; Anglo-Saxon and the Continental European models. Banks are a critical component of any economy an finansal systems. They provide financing for commercial enterprises, basic financial services to a broad segment of the population and access to transfer systems. Therefore, the BIS published guidance in 1999 to assist banking supervisors in promoting the adoption of sound corporate governance practices for banking organisations in their countries. This study analyses the corporate governance of commercial banking in Turkey