İş hayatında tükenmişlik ve Eminönü ilçesi banka çalışanları üzerinde bir uygulama
Burnout in worklife and an experiment with bank employees in Eminönü
  1. Tez No: 217251
  2. Yazar: SEDA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Temelleri 1970'li yıllara dayanan ` Tükenmişlik' kavramı günümüzde birorganizasyonun verimliliğine doğrudan etki eden en önemli faktörlerden biridir.Verimli bir organizasyon da verimli insan kaynağının sonucu olduğundan, çalışanlarkendilerini bedenen ve ruhen iyi hissettiklerinde verimli çalışanlar olurlar ve verimliorganizasyonları oluştururlar.Banka çalışanlarının verimini ve sağlığını etkileyen faktörlerden birisi de`duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı hissi' olarak tanımlanan vemesleki yılgınlık olarak da adlandırılan tükenmişlik düzeyleridir.Bu araştırmada banka çalışanlarının duygusal tükenme, duyarsızlaşma vekişisel başarı boyutlarında yaşadıkları tükenmişlik düzeylerini belirlemek ve onlarınsorunlarını daha iyi tanımalarına yardımcı olarak, işlerinde verimli ve başarılıolmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tükenmişlikkavramı, tükenmişlik belirtileri, tükenmişlik modelleri ele alınmıştır. İkinci bölümdetükenmişliğe etki eden faktörler, tükenmişliğin birey ve örgüt üzerindeki sonuçları veson olarak da tükenmişlikle mücadele etmede yol gösterebilecek bazı yöntemleraçıklanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünü; tükenme riski çok yüksek bir meslekgrubu olan bankacılık sektöründeki bir grup çalışanın tükenmişlik düzeyini ölçmeyeyönelik bir uygulama oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Burnout, which is one of the most important factors effects directlyefficiency of an organizations nowadays, first appeared in 1970?s. Because anefficient organization is the result of efficient employees, if employeespsychologically and physically feel well, they become more efficient and form theefficient organization.One of the factors effecting the efficiency and health of employees isburnout degree, which is defined as emotional burnout, intensitivity, low personalsuccess feeling and also called professional exhaustion.In this research, to determine emotional burnout, intensitivity and personalsuccess of employees, to help them know their own problems and to contribute themto be efficient and successful at their work, is aimed.This research consists of three parts. In the first part burnout concept isdetailly introduced with its symptoms and models. In the second part effectionfactors of burnout, its results and methods to cope with burnout are mentioned. Thelast part includes an experiment about evaluating the burnout degrees of some bankemployees who have high risk of being caught to burnout.