Basel II' nin Türk bankacılık sistemine olası etkileri
Possible effects of Basel II on Turkish banking
- Tez No: 217256
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Basel II, banka ve finans kuruluşlarında sermaye yeterliliğihesaplamasında ve risk yönetimi stratejilerinde çok önemli yenilikler getirmektedir.Türkiye'de de bankacılık sektörünün ve reel ekonominin önemli gündemmaddelerinden biri olmaya başlayan Basel II, bankacılık endüstrisinin yeni yolharitası olarak değerlendirilmektedir.Bu çalışmanın amacı Ülkemizde 2008 yılının başında uygulanmasıplanlanan Basel II'ye geçiste Türk Bankacılık sisteminde yaşanacak uyum sorunununBasel II ile yapılan değişiklikler çerçevesinde hangi konularda öne çıkacağınıincelemek ve buna yönelik olarak bankalarca alınması gereken tedbirler hususundatahmin ve önerilerde bulunmaktır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Bankalarda sermayeyeterliliği düzenlemeleri çerçevesinde Basel I ve Basel II, çalışmanın ikincibölümünde Türk Bankacılık sektörünün Basel II'ye geçiş süreci, çalışmanın üçüncüve son bölümde Basel II'nin Türk bankacılık sistemi üzerine olası etkileriincelenmiştir.Basel II ile birlikte, risk odaklı sermaye yönetimi, risk odaklı kredifiyatlamasını beraberinde getirecektir. Bankaların risk değerleme yöntemlerinin dahadetaylı hale gelmesi risk odaklı kredi fiyatlamasında bankaların kullandıracaklarıkredilerin miktar ve fiyatını olumlu veya olumsuz etkileyecektir. Basel-II'ninuygulanması sürecinde, Türk bankacılığının Basel-II'nin getirilerini ve maliyetlerinidikkatli bir şekilde ele alması gerekmektedir.Çalışmanın sonucunda görülmüştür ki Basel II Türk bankacılığının çalışmamaliyetini ve ilave sermaye gereksinimlerini artıracaktır.Türk bankacılığının sermayeyeterliliğini yeniden gözden geçirmesi ve gerekli hazırlıkları yapması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Basel II brings very significant innovations into being on banking andfinancial institutions, investment sufficiency calculation and risk managementstrategies. Having been one of the most important agendas in banking sector and realeconomy in Turkey, Basel II has been evaluated as a ``Road Map?? of bankingindustry.The purpose of this study is to research spheres of adaptation problems inTurkish banking system that might come into fore during packages of changes intransition to Basel II in early 2008 in our country and in this respect, to predict andsuggest policy prescriptions about measures that should be taken by banks.The study consists of three parts. In the first part, in the framework ofinvestment sufficiency arrangement of Basel I and Basel II has been studied, thesecond part examines the transition period of Turkish Banking industry to Basel IIand the possible implications of Basel II upon Turkish Banking system have beenresearched in the third part.Risk focused investment management and credit evaluation will come withBasel II. As risk evaluation methods will be sophisticatedly detailed, amount andprice of credits of banks during risk focused evaluation will be negatively orpositively affected. During application process of Basel II, Turkish banking shouldcarefully consider benefits and costs of Basel II.It has been observed as a result of the study that Basel II will increaseworking cost and additional investment needs of Turkish banking. It is required forTurkish Banking to reconsider investment sufficiency and to make necessarypreparations.