İşletmelerde Avrupa Birliği ile entegre mesleki eğitim yönetimi: Bir alan araştırması
Vocational education and training management at organizations, integrated with European Union: A field research
  1. Tez No: 217255
  2. Yazar: HAKAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
AB, 2010 yılına kadar dünyanın en rekabetçi, en dinamik ve bilgiye dayalıekonomisi olmayı hedeflemektedir. Hedefin gerçekleştirilebilmesi için mesleki eğitim enönemli unsurlardan birisi olarak ortaya konmaktadır. AB bu bağlamda mesleki eğitimsistemlerini ilgili kurumları vasıtasıyla tekrar gözden geçirmekte, tüm üye ve adayülkelerin üzerinde fikir beyan edebileceği, katkı sağlayabileceği ve müşterek olarakyararlanabileceği mesleki eğitim sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Ülkemizde de dahaiyi bir mesleki eğitim sistemine sahip olmak ve AB'nin mesleki eğitim sistemleriyleentegre olmak için proje ve çalışmalar başlatılmıştır. AB'nin mesleki eğitim sistemleri,ülkemizde mesleki eğitim konusunda yapılan çalışmalar ve Türk İşletmeleri'nin meslekieğitim konusundaki durumları bu tezin konusunu oluşturmaktadır.Yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanarak oluşturulan bu tez, 466 deneğe uygulanan biranket çalışması ile sonuçlanmaktadır. Bu araştırmada; işletmelerin mesleki eğitimebakışları, mesleki eğitim ihtiyaç tespiti ile mesleki eğitim sağlama becerileri ve en çoktalep ettikleri mesleki eğitim konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union sets a goal to be the most competitive and dynamic knowledgebasedeconomy in the world by 2010. Vocational education and training (VET) has beendetermined as one of the most important components in order to realize the goal. Hence,EU is reviewing the current VET systems and studying new systems on which membersand candidates can comment, contribute and utilize commonly. In parallel, studies havebeen started in Turkey to own a better VET system and to integrate the Turkish Systemwith the EU?s VET systems. EU?s VET systems, VET studies and projects made inTurkey and Turkish Companies? situation about VET comprise the subjects of this thesis.This thesis has been generated by using local and foreign sources and is finalized by asurvey, applied to 466 subjects. By this survey; companies? attitudes against VET, skillsabout needs assessment and training implementations and the most demanded trainingshave been explored and examined.