Sosyal güvenlik sistemlerinin mali dönüşümü
Fiscal transformation of social security systems
- Tez No: 217261
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT FALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada bir insan hakkı ve devlet görevi olarak sosyal güvenliğin, sistem olarakuğradığı mali dönüşüm tartışılmaya çalışılmıştır. Söz konusu çalışmada kapitalizmin tarihiboyunca devlete yüklenen işlevler ve sosyal güvenlik işlevi, teorik bakımdan iktisadi ekollerde göz önüne alınarak olabildiğince geniş tutuluştur. Bu sayede bugün gelinen noktada sosyalgüvenlik sistemlerinin mali dönüşümünün daha detaylı ve rahat irdelenebilmesiamaçlanmıştır.Söz konusu çalışmada sosyal güvenlik sistemlerinin kapitalist sistem içindeki çelişkiliyapısı ve temelde bu çelişkiden kaynaklanan genişleme ve daralma eğilimleri açıklanmayaçalışılmıştır. Sosyal güvenlik sistemlerinin genişleme dönemi ?refah devleti ve modelleri?ninanlatımıyla geniş tutulmuştur. Sosyal güvenlik sistemlerinin genişlemesini tetikleyen faktörlerile daralmasını tetikleyen faktörler arasındaki ilişki çalışmada sürekli olarak canlı tutulmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In thıs work, social security as a human right and state duty and financial transitions inthe social security system are discussed. This work shows how in the history of capitalismsocial security functions were placed on the state. Theories from various schools of economicthought are discussed at length and in detail. By this method the financial transitions in thepresent day social security system are examined.An explanation of the expansion and contraction of the social security system withincapitalism is offered. An attempt to capture the dynamic relationship between the factorswhich push and pull expansion and contraction is made