Dijitalleşme ile kamu hizmetlerinin maliyetinin azaltılması ve etkinliğinin artırılması
Reducing the cost and increasing the efficiency of public services through digitalization
  1. Tez No: 922959
  2. Yazar: TUĞBA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERKAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Günümüzde dijital dönüşümün, ekonomik büyüme ve piyasa sonuçları üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Yönetişim perspektifinden bakıldığında ise, dijital dönüşümün şeffaflığı ve hesap verebilirliği artırma, bürokrasiyi, yolsuzluğu, vergiden kaçınmayı sınırlama ve vatandaşların hükümetlerle etkileşimini kolaylaştırma potansiyeline sahip olduğu tespit edilmektedir. Toplumlar için ise sağlık, eğitim ve güvenlik hizmetlerinin sunumunu iyileştirme, iletişimi kolaylaştırma ve refahı artırma vaadinde bulunmaktadır. Bu çalışmada öncelikle, kamu hizmetlerinde verimlilik, etkinlik kavramlarının teorik temellerine ve kamu mali yönetimi reformlarına, sonrasında ise dijital devlet, GovTech kavramının detaylarına ve kamu hizmetlerinin dijitalleştirilmesi yoluyla eşitlik ve etkinliğin artırılması konusuna yer verilmektedir. Üçüncü bölümde, GovTech ile kamu finansmanında dönüşüm sağlama konusu irdelenerek kamu yönetı̇mı̇nde usulsüzlük tespı̇tı̇ne ve dijital dolandırıcılık tespitinin avantajlarına değinilmektedir. Dördüncü bölümde, GovTech Olgunluk Endeksi kapsamında dünya genelinde temel hükümet sistemlerinin durumu incelenmekte ve IMD Dünya Dijital Rekabet Gücü Sıralamasına yer verilmektedir. Beşinci bölümde, dijitalleşmede başarı sağlayan ülkelerden Hindistan'ın dijital yolculuğunda dijital kamu altyapısı ekosistemi ve rekabet üstünlüğü elde etmeye başlayan Çin'de kamu-özel sektör ortaklıkları ile dijital hizmet sunumu konusu detaylandırılmaktadır. Son bölümde ise, Türkiye'nin dijital devlet incelemesine yer verilmektedir. Bu çalışma, dijitalleşmenin küresel ölçekteki uygulama sonuçlarının görülebilmesi amacıyla dijitalleşen ülke örneklerine yer verilmesi ve Türkiye'nin dijitalleşme alanındaki küresel konumunu değerlendirmek amacıyla ülkenin kamusal alandaki dijital ekosistemine genel bir bakış sunulması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, digital transformation is seen to have positive effects on economic growth and market outcomes. From a governance perspective, digital transformation has the potential to increase transparency and accountability, limit bureaucracy, corruption and tax avoidance, and facilitate citizens' interaction with governments. For societies, it promises to improve the delivery of health, education and security services, facilitate communication and increase welfare. In this study, firstly, the theoretical foundations of the concepts of efficiency and effectiveness in public services and public financial management reforms are presented. Then, the details of the digital state and GovTech concepts and the issue of increasing equality and efficiency through digitalization of public services are presented. In the third section, the topic of transforming public finance with GovTech is examined and the advantages of fraud detection and digital fraud detection in public administration are discussed. The fourth section examines the state of key government systems around the world within the scope of the GovTech Maturity Index and includes the IMD World Digital Competitiveness Ranking. The fifth section elaborates on the digital public infrastructure ecosystem in the digital journey of India, one of the countries that have achieved success in digitalization, and digital service delivery through public-private partnerships in China, which has started to gain a competitive advantage. In the last section, Turkey's digital state is analyzed. This study is important in terms of including examples of digitalizing countries in order to see the application results of digitalization on a global scale and providing an overview of the country's digital ecosystem in the public sphere in order to evaluate Turkey's global position in the field of digitalization.